Japonský komiks 3/5 (4)

Zajímavosti Ze světa

Manga, což je japonské označení pro tento žánr, vznikla již v 11. – 13. století, ale její hlavní rozmach propukl až po druhé světové válce.

V rodném Japonsku je velice populární, kde ji čtou všechny věkové kategorie. Vychází nejen v časopisech, ale i jako samostatné knihy. Jen v roce 2007 byla v Japonsku prodána manga za 84 miliard korun.

Existuje spoustu podkategorií, například curi, yaoi, mahó šódžo, šónen, …. Liší se tím, na jaké cílové kategorie jsou zaměřeny a jakého jsou tématu.

Od klasických amerických komiksů, které jsou u nás více rozšířené, je manga většinou kreslena jen černou barvou a doplněna stínováním. Také se liší opačným stylem čtením, zprava doleva.

Její zfilmovaná verze se nazývá anime, a v České republice je populárnější než její psaná forma. Ale i zde se začínají sdružovat nadšenci tohoto žánru a každý rok se scházejí na čím dál více populárním festivalu Animefest, který se koná na konci dubna či začátku května v Brně. Zde se pořádají i soutěže o nejlepší převlek, taneční nebo spisovatelská soutěž.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *