Užijte si brazilské léto s příchutí açaí

Užijte si brazilské léto s příchutí açaí 1/5 (1)

Ze světa

Açaí (čteno asají) se zařadí mezi tzv. superpotraviny. To jsou takové potraviny, které mají svým složením vynikající vliv na lidské zdraví. Pokud jste o tomto ovoci ještě neslyšeli, ráda vám rozšířím obzory, protože je opravdu výborné a v této době, kdy se chystá olympiáda v Brazílii i stylové, vzhledem k tomu, že pochází právě z této země.

Co je açaí

Açaí (Euterpe Olacera), čteno (asají), je plod palmy rostoucí přímo v centru deštných pralesů v okolí Amazonky. Açaí vypadá podobně jako naše borůvky. Její chuť je velmi exotická, originální a zároveň lahodná a dala by přirovnat ke směsi malin, borůvek a čokolády.

Bobule açaí jsou jedny z nejvýživnějších plodů a zároveň nejsilnějších přírodních antioxidantů. Açaí je nejkompletnější přírodní potravina naší planety, která obsahuje dvojnásobek antioxidantů než borůvka a 30x více anthokyaninu (typické purpurové barvivo) než červené víno.

Po mnoho staletí bylo açaí nejdříve používáno původním obyvatelstvem amazonských deštných pralesů jako zdroj potřebné energie a zároveň pro jeho výživnost a potřeby budování silného imunitního systému. Přezdívali mu proto ovoce bohů.

V Brazílii je açaí nazýváno místním obyvatelstvem také jako super food, které se stalo nedílnou součástí jejich denní stravy, používané především jako stimulant energie, k podpoře mozkové činnosti, zvyšování sexuálního apetitu a detoxikaci organismu.

Vliv na zdraví

 • Açaí je bohaté na esenciální nenasycené mastné kyseliny, zejména kyselinu olejovou (omega 9) a kyselinu linolovou (omega 6). Lidské tělo využívá mastné kyseliny pro správnou funkci mozku a očí, sexuální aktivitu a k vstřebávání ve vodě nerozpustných vitamínů A, D, E, K.
 • Açaí obsahuje daleko vyšší koncentraci antioxidantů, než se běžně vyskytuje v jiných druzích ovoce. Tyto antioxidanty bojují s volnými radikály, které mohou způsobit nádorové bujení a pomáhají proti veškerým formám virových onemocnění.
 • Pomáhá snížit váhu a pročišťuje organismus. Detoxikuje, čímž zpomaluje proces stárnutí buněk.
 • Čistí trávicí systém, pomáhá jako prevence rakoviny tlustého střeva a dalším chorobám trávicího traktu.
 • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí regeneračně na cévní stěny a zvyšuje jejich elasticitu.
 • Vzhledem k obsaženým látkám (obsahuje látky podobné erytropoetinu), zlepšuje biosyntézu hemoglobinu a následně tvorbu červených krvinek.
 • Podporuje činnost imunitního systému.
 • Dodává energii, zvyšuje schopnost koncentrace, posiluje paměť a eliminuje depresivní stavy.
 • Zrychluje metabolismus, redukuje hmotnost a pomáhá udržovat postavu.
 • Podporuje regeneraci svalů při zvýšené fyzické aktivitě, je vynikajícím doplňkem pro sportovce a pro osoby se zvýšenou fyzickou a psychickou námahou.
 • Přispívá k rychlejšímu hojení a urychluje též rekonvalescenci po úrazech a operacích.
 • Zvyšuje sexuální aktivitu.
 • Zlepšuje spánek.

Pěstování a sběr

Açaí je štíhlá palma (Euterpe-oleracea), která dorůstá do výšky 15 až 30m, štíhlé listy jsou až 3m dlouhé. Její přirozená lokalita je pod stinným baldachýnem deštného pralesa a palma produkuje bobule až po 4 až 5 letech. Vyskytuje se převážně v brazilské oblasti Pará a Amazonii, a to v nížinných záplavových oblastech podél řek, kde vytváří velké háje.

Palma má trsy s açaí ovocem o váze až 6 kg. Açaí rychle roste. Celosvětová poptávka po ovoci se v posledních letech rychle zvýšila, což zvýšilo také počet vysazených palem.

Açaí je kulatý peckovitý plod černofialové barvy, velké asi 25 mm v průměru. Její vzhled by se velikostí dal přirovnat k hroznovému vínu, tvarem zase k borůvce. Má 30 krát více přírodního anthokyaninu (barviva) než červené hrozny. Roste v rozvětvených trsech, které mají 700 až 900 plodů. Plody mají jednu velkou pecku plnou semenáčků o velikosti 7-10 mm v průměru. Nezralé plody jsou zelené barvy a při dozrávání se jejich barva mění na tmavě purpurovou. Zralé bobule se sklízejí k dalšímu zpracování.

Ekologie

V současné době açaí sbírá 90% obyvatelstva žijícího v okolí povodí toků Amazonky. Trsy s plody se odsekávají mačetou, a poté se sváží do sběren vybudovaných na březích. Díky zvýšené celosvětové poptávce, která dává práci a obživu, tak získalo místní obyvatelstvo motivaci k zachování deštných pralesů bez nutnosti dalšího kácení stromů.

Konzumace açaí

V Brazíli se toto ovoce nejčastěji konzumuje způsobem, kterému říkají açaí na tigela, tedy açaí v misce. Je to tradiční součást jejich snídaní, protože jim zajistí dobrý start do náročného dne. Do misky açaí s guaranou můžete ručním mixérem domíchat např: banán, jahody, vaječné bílky nebo jiné doplňující ovoce či zdroje bílkovin a získat tak dokonalé a zdravé jídlo.

Dají se z něho dělat dezerty, smoothie, ledové tříště, alkoholické i nealkoholické nápoje. Mnoho receptů najdete na stránce http://www.acaipoint.cz/recepty/ Výborné jsou také zmrzliny a nanuky.

Pokud chcete ochutnat, stačí si objednat na http://eshop.acaipoint.cz/ Zboží přepravují ve speciálních boxech, takže se nemusíte bát, že by se po cestě zkazilo.

Přejeme všem dobrou chuť 😉

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *