Vojenská služba v Korejích 3/5 (2)

Zajímavosti Ze světa

Zatímco v naší republice již vojenská služba neexistuje a máme profesionální armádu, tak v Asii jsou odvody stále. Ve většině zemí je to navíc bráno jako otázka cti, a každý muž bere vojnu jako svoji čestnou povinnost. V každé asijské zemi se ale liší podmínky a délka vojenské služby.

V Severní Koreji muži rukují na 10 – 13 let, dle zaměření. Podmínky jsou zde tvrdé, ale na veřejnost se moc informací nedostane. Díky dlouhé vojenské službě se hlavními živitelkami rodin stávají ženy. Právě ony se musí postarat nejen o děti, ale většinou třeba i rodiče své i manželovi.

Nyní se plánuje, že do armády budou odváděny i ženy. Zatím pro ně byla vojenská služba dobrovolná, což ale Severní Korea hodlá změnit. Na vojnu půjdou všechny ženy, které dovrší dvacátý rok a stráví zde 3 roky. Osvobozeny budou jen fyzicky slabé ženy nebo měřící méně než 142 cm.

Jak bude probíhat péče o děti a staré, kteří zde zůstanou sami, když bude muž a žena na vojně, již Severní Korea nesdělila.

V Jižní Koreji jsou odváděni pouze mladí muži a do na 21 – 28 měsíců, opět dle zaměření. Do budoucna se uvažuje o zkrácení na 18 měsíců. Věk pro odvod je 20 – 30 let a muži si sami můžou volit, kdy přibližně na vojnu nastoupí. Pro ženy je možnost dobrovolné služby, kde je věk omezen na 18 – 26 let.

V Severní Koreji se vyhnout odvodu nelze, v Jižní Koreji to občas někdo zkusí. Jedná se většinou o silně věřící muže, kteří odmítají vzít do rukou zbraň. V minulosti byli posíláni do vězení, nyní se to tato skupina pokouší změnit a donutit poslance, aby muž, kterému nedovoluje jeho víra bojovat a především zabíjet, nebyl nucen k službě u armády.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *