Hydrologové varují i letos před extrémním suchem

Hydrologové varují i letos před extrémním suchem 1/5 (1)

Celá ČR

Při pohledu z okna v posledních dnech by se mohlo zdát, že problém se suchem z loňského roku se nebude letos opakovat, ovšem hydrologové mají pro nás zcela jiné zprávy a varují, že nám opět hrozí extrémní sucha. Podle nich je zvláště na Moravě zvýšené riziko, že bude nedostatek nejen vody, kterou potřebují podniky k výrobě, ale také pitné vody.

Za vše může nejen nedostatečné srážky v zimě, kdy opět napadlo méně sněhu, ale také fakt, že půda v Česku je ve špatném stavu a nedokáže správně zadržovat vodu. Půda je špatně proorávaná a provzdušněná, díky čemuž se voda nevsakuje, ale stéká po povrchu, což s sebou přináší časté eroze.

sucho_map

I proto již Ministerstvo zemědělství předložilo návrh opatření k omezení následků sucha, který počítá například s obnovou malých rybníků nebo budováním závlahových systémů. Návrh již schválila vláda. Na opatření proti suchu by měly jít přes tři miliardy ročně. Návrh na realizaci konkrétních opatření počítá se třemi etapami v letech 2016–2021, 2022–2027 a 2027–2033.

„V rámci první etapy chceme podpořit hlavně zadržení vody v krajině, obnovovat rybníky a malé vodní nádrže, rozvíjet závlahové systémy nebo odbahňovat vodní nádrže,“ uvedl ministr Jurečka.

Předkládaná opatření a programy tak jednak posílí vodní zdroje, a to zejména v regionech s častým opakováním sucha, a zároveň umožní v případě výskytu sucha zachovat či udržet zásobování obyvatelstva vodou, zemědělskou produkci, bezporuchový provoz elektráren a technologické postupy v průmyslu.

Další opatření se týkají i samotného pěstování plodin. V nejvíce ohrožených oblastech se nebudou smět pěstovat erozně nevhodné plodiny jako je kukuřice, brambory, slunečnice nebo řepa.

Zdroj: ČHMÚ

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *