51. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 5/5 (1)

Karlovarský kraj Kultura

Už jen pár dní zbývá, a tak jsou přípravy na spuštění již 51. ročníku filmového festivalu v plném proudu. Ve dnech od 1. do 9. července budou Karlovy Vary opět dýchat filmem a filmovými tvůrci. Po úspěchu loňského velkého zahajovacího koncertu MFF Karlovy Vary, bude i letošní zahájení spojené s koncertem před hotelem Thermal. Všechny návštěvníky festivalu, ale i obyvatele města Karlovy Vary pozve generální partner festivalu, skupina ČEZ a MFF Karlovy Vary tentokrát na koncert slavných filmových melodií organizovaný ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem od 22:45.

V zahajovací večer proběhne slavnostní světová premiéra filmu Anthropoid za účasti velké tvůrčí delegace. Snímek o atentátu na Heydricha uvedou herci Jamie Dornan a Toby Jones, Aňa Geislerová, Alena Mihulová a Václav Neužil, Marcin Dorocinski a scenárista a režisér Sean Ellis.

V hlavní soutěži budou zařazeny například nové filmy Vlk z Královských Vinohrad Jana Němce a Učitelka Jana Hřebejka. Ze zahraničních filmů pak Pořád spolu režiséra Jesse Kleina, Zpovědi od Roberta Andò nebo snímek Nová kůže, který doprovodí španělský filmový herec Sergi López společně s herečkou Emmou Suárez. Emma Suárez s Adrianou Ugarte coby představitelky titulní role představí také v  rámci nesoutěžní sekce Horizonty nový snímek režiséra Pedra Almodóvara Julieta.

­­­­­­­­­­­Cenu prezidenta MFF KV získá a osobně převezme na letošním ročníku karlovarského festivalu scenárista, režisér a producent Charlie Kaufman, držitel Oscara za scénář k filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. K jeho poctě bude na festivalu uveden autorův animovaný snímek Anomalisa, který byl nominovaný na Oscara za nejlepší animovaný film.

Dalším oceněným bude držitel dvou oscarových nominací, významný filmový a divadelní herec Willem Dafoe. Ten převezme na 51. ročníku karlovarského festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Letošní znělka bude pokračovat v tradici znělek s významnými osobnostmi připomenutím letošního domácího jubilanta, Zdeňka Svěráka. Natáčení znělky se ujal režisér Ivan Zachariáš.  Filmový a televizní scenárista, autor divadelních her, spisovatel, herec a textař Zdeněk Svěrák je držitelem Ceny prezidenta MFF KV z roku 2014.

Veškeré informace najdete na www.kviff.com

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *