Bezpečná cesta na dovolenou. Co byste měli vědět než vyrazíte?

Bezpečná cesta na dovolenou. Co byste měli vědět než vyrazíte? 1/5 (2)

Celá ČR Cestování Zajímavosti

Prázdniny jsou už za dveřmi a řada lidí vyrazí na svou vysněnou dovolenou. Abyste v pořádku dojeli do cíle i zpět, je dobré si osvojit pár základních pravidel, která stojí za to dodržovat. Samozřejmě nejste na silnici sami a ne vše můžete ovlivnit, ale každé zmenšení rizik je vítané.

Servis

Před cestou si nechte zkontrolovat technický stav vozidla. Lepší je strávit hodinu v servisu než zůstat někde viset během cesty. Také si ověřte, že máte v pořádku rezervu, lékárničku a další části povinné výbavy.

Trasa

Předem si naplánujte trasu. Mějte v záloze i alternativní možnost, protože ani v navigaci se ne vždy uzávěrky objeví, a jak všichni víme, přes léto je oprav na silnicích hodně. Pokud cestujete do zahraničí, seznamte se s dopravními předpisy v zemích, kterými pojedete. Zjistěte si také, kde jsou placené úseky.

Zavazadla

Před cestou dobře uložte a upevněte nejen zavazadla, ale také sportovní náčiní jako kola, kanoe a jiné.

Odpočinek

Před cestou si vyhraďte dostatečný čas na kvalitní spánek, abyste vyjížděli odpočatí. Také během delší cesty je dobré si udělat zastávky na protažení a odpočinutí. Často lidé přestávky podceňují, protože chtějí být co nejrychleji v cíli. Mnoho hodin za volantem ale unavuje a hrozí riziko mikrospánku a zhoršené koncentrace. Pokud cestujete s dětmi nebo zvířaty, i ony protažení během cesty uvítají.

Pitný režim

Na cestu si nachystejte dostatečné množství tekutin pro všechny. Dlouhý pobyt v autě spolu s vysokými teplotami zvyšuje riziko dehydratace, která může způsobit nejen únavu, ale také bolesti hlavy, nevolnost, zvýšenou teplotu, svalovou slabost a další příznaky, kterými dovolenou začínat nechcete.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *