Vampýři na Staré Moravě 3.9/5 (10)

Kultura Zajímavosti Zlínský kraj

Již dlouhá staletí lidé fascinují různé záhady a tajemno. V dobách starých Čechů, kdy si lidé neuměli některé věci vysvětlit, vznikali pověsti, které vydrželi dodnes.

Od 9. století se na Jižní Moravě odehrávali pohřby tzv. vampýrů. O mnoho staletí je zde nalezli archeologové, a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti je zrekonstruovalo, aby byli přístupné široké veřejnosti.

Domnělí vampýři se často pohřbívali s kameny na hlavě, kolenou a kotnících, aby nemohli vstát z hrobu. Také bývali položeni s hlavou k východu (oproti běžnému pohřbení s hlavou na západ) nebo lehávali na boku, aby neviděli ani na východ ani na západ. Také je pokládali  na břicho, aby byl znemožněn návrat duše ústy zpět do těla. Objevovali se také případy, kdy tělo podezřelého přibili železnými hřiby k prknu. V roce 1966 se v Čechách našlo čtrnáct dochovaných koster, které nesli známky vampýrského pohřbu. Žádná z koster neležela v obvyklé pozici a polovina z nich měla svázané ruce nebo dokonce sťaté hlavy. Vampyrismus byl tak rozšířen, že samotná Marie Terezie nařídila v nejméně dvou případech prošetřování podezřelých případů.  Dokonce v roce 1755 vydala Dekret o upírech, kde zakázala otvírání hrobů a hanobení mrtvol.

Výstava je otevřená do konce roku 2016.

Ilustrační foto

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *