Řidiče ve Frýdku - Místku opět čeká zkouška trpělivosti

Řidiče ve Frýdku – Místku opět čeká zkouška trpělivosti 4/5 (4)

Moravskoslezský kraj Události

Přirozeně rozděluje Frýdek od Místku od severu k jihu řeka Ostravice. Ještě před rokem 1989 bezohledně každou část rozťala mezinárodní silnice R48 z Českého Těšína na Příbor, vedená středem města. Čtyřproudová silnice, s jediným mostem přes širokou řeku, však nikdy nebyla plánována pro dopravní provoz dnešní doby. Zvláště proto, že nese – mimo jiné – veškerou dopravu z Polska.

Jako kdyby se projektanti chtěli městu mstít, tuto již tak přetíženou silnici připojili v Místecké části k rychlostní silnici E462. Tato, je spolu s D1, nejdůležitější tepnou pro směr z Prahy na Slovensko. Právě spojením s R48 ve Frýdku-Místku, se prostřednictvím jediného velkého nadúrovňového kruhového objezdu, se sjezdy a nadjezdy, proměnily také v hlavní dopravní tah do Polska.

Jelikož stále není dokončen léta obyvatelům slibovaný a netrpělivě očekávaný obchvat města, již tak přetížená R48 se v době denních dopravních špiček promění v pestrobarevného hada. Tento široký had tvořený osobními automobily, autobusy, nákladními vozy a tahači s návěsy všeho druhu, se jen velmi pomalu posouvá městem. Neustále chrlíc jed v podobě výfukových zplodin, drtíce asfalt a oslabující statiku mostu přes řeku. Neuplyne snad týdne, aby se neuzavřela část některého jízdního pruhu z důvodu opravy. Netřeba dodávat, že tím se dopravní situace ještě více zhorší.

Letošního léta obyvatelé města, a především řidiči, budou vystaveni snad největší zkouška trpělivosti. Důvodem jsou naplánované i již prováděné opravy. Konkrétně na mostu přes Ostravici, kde již od 1. června probíhají opravy na spodní straně stavby, demolice středových říms, cyklostezek a chodníků a doprava je střídavě svedena vždy jen na jednu polovinu mostu.

Počínaje 1. srpnem bude navíc uzavřen pro dopravu jízdní pás ve směru od Příbora na Český Těšín. Linkové autobusy budou vedeny objízdnou trasou. Ovšem v době dopravní špičky, lze očekávat zpoždění spojů. Realita může být ještě horší. Řidiči mohou čekat naprostou dopravní zácpu. Stání střídané popojížděním o pouhé metry, a kličkování v jízdních pruzích, které opravy ze čtyř jízdních pruhů promění v tzv. 2 + 1. Dva jízdní pruhy povedou ve směru Český Těšín – Příbor a jeden opačným směrem střídavě.

Opravy by měly skončit 1. září 2016. Do té doby, se v nejteplejších měsících roku, bude město dusit výfukovými zplodinami. Místní řidiči a řidiči taxislužeb by neměli zbytečně v paměti pátrat po objízdných trasách, jelikož centru města, kterým právě R48 vede, se nevyhnou.

Ředitelství silnic a dálnic, spolu s magistrátem města Frýdku-Místku, proto žádají řidiče o ohleduplnost, trpělivost a zvýšenou pozornost. Ale totéž by se mělo také týkat obyvatel, u kterých se to zřejmě očekává jako samozřejmost.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *