Letní teploty lákají k vodě. Pozor na zranění! Dosud nehodnoceno.

Celá ČR Události

Zranění při koupání patří k častým rizikům během letních činností. Platí obecné pravidlo, že vstupovat do vody by se mělo s opatrností a už vůbec neskákat tam, kde není vidět nebo kde dobře vodní plochu neznáme. Záchranáři doporučují několik pravidel, která by se měla při letním koupání dodržovat:

1. Nechoďte se koupat sám. Nikdy nevíte, co se může stát.

2. Do vody nechoďte těsně po jídle – to znamená s plným žaludkem. Po konzumaci většího množství jídla počkejte minimálně jednu hodinu. Nepijte alkohol.

3. Neplavte do blízkosti plavidel a plavební dráhy, po které jezdí lodě a čluny.

4. Nechoďte plavat, když jste unavení nebo rozpálení.

5. Neplavte a neskákejte do vody tam, kde to neznáte a nemůžete vidět, co je pod hladinou. Mohli by jste se zranit, mít trvalé následky nebo zabít o pahýl stromu či výčnělek skály.

6. Jdete-li plavat dál od břehu, zajistěte si doprovod lodičky nebo si s sebou vezměte alespoň barevnou ruční bójku. Nechoďte plavat sami, popřípadě aspoň informujte své známe.

7. Když cítíte únavu nebo když vás chytne křeč do nohy, tak si odpočiňte.

8. Nezapomeňte, že děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest nepatří do lodiček.

Mezi nejčastější úrazy z koupání patří poškození páteře s různým stupněm ochrnutí dolních částí těla a obou končetin. Dále si člověk svou neopatrností může způsobit otřes mozku nebo při velkém nárazu i ztrátu paměti. Tyto druhy zranění jsou způsobeny nebezpečným skákáním do vody – a to jak z velkých výšek, tak i skákáním do vody, kde nevíme, jak vypadá dno daného místa. Dříve nežli se člověk rozhodne skočit do vody, měl by zhodnotit riziko, které mu může hrozit. Kromě již zmíněných zranění jsou to také nechtěné pády, uklouznutí či zakopnutí, které mohou vést ke zlomeninám, vyvrtnutým kotníkům, naraženinám, apod. Dále se můžeme pořezat o sklo, konzervu nebo jakýkoli ostrý předmět, který tam nějaký nedbalý jedinec zahodil. Nejlepší prevence před pořezáním nebo poškrábáním se o konzervu je nosit do vody (tam kde není vidět dno) pevnou obuv, která zabrání bolestivým řezným ranám.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *