Pozor na prázdninová rizika dětských úrazů 2/5 (2)

Celá ČR Hlavní město Praha Události

Prázdniny právě vstupují do své druhé poloviny, ještě je před námi měsíc bez školních povinností, kdy teplé dny lákají ke hrám a sportovním aktivitám. Bohužel tyto „radovánky“ často končí výjezdem záchranné služby. Nedostatečný dohled dospělých, špatná organizace volného času dětí, přecenění schopností, podcenění rizika, chybějící bezpečnostní pomůcky – to jsou hlavní příčiny následných dětských úrazů. Úrazy jsou přitom nejčastější příčinou úmrtí dětí a jejich počty se stále nedaří citelně snižovat.

Nejčastěji dochází k poranění dětí při sportu a zábavě, kdy bývá častým důvodem absence bezpečnostních pomůcek. Ty v případě pádu dokážou úrazu zabránit nebo alespoň rozsah zranění zmírnit. Vážné úrazy hlavy s celoživotními následky nejsou, bohužel, výjimkou. Základní, a pro děti povinnou ochrannou pomůckou, je přilba – a to nejen při jízdě na kole. Měla by být samozřejmostí také při jízdě na koloběžce, skateboardu nebo bruslích.

Se vzrůstající oblibou zahradního grilování stoupá i počet dětských popálenin. Přitom tato poranění jsou velmi bolestivá a traumatizující a jejich hojení dlouhodobé. Dalším velkým rizikem jsou nezabezpečené zahradní bazény, kdy jako prevence před pádem a následným tonutím poslouží pevné ploty, zakrytí, zastřešení, elektronický alarm. Při jízdě autem by mělo být samozřejmostí použití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů.

Někteří mladiství často prázdniny zapíjejí alkoholem. Díky jeho nadměrné konzumaci skončí každoročně několik oslavenců v nemocnicích. Dětskému organismu hrozí při intoxikaci alkoholem vdechnutí zvratků, nebo zástava dechu, kdy může dojít i k úmrtí.

Měsíčně ošetří pražští záchranáři kolem 200 dětských úrazů, z toho nejvíce ve věkové skupině do tří let. Nejčastěji dochází ke zranění během sportovních aktivit, následují dopravní nehody, pády z výšek, popáleniny, řezné rány. Vzhledem k tomu, že většina dětí o prázdninách opouští metropoli, počet ošetřených dětských pacientů se v těchto měsících nezvyšuje.

Přejeme vám pohodové prázdniny podle vašich představ. A buďte na sebe a své děti opatrní.

Zdroj: Jiřina Ernestová, tisková mluvčí Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *