Moravu a Slezsko čeká vydatný déšť.

Moravu a Slezsko čeká vydatný déšť. Dosud nehodnoceno.

Celá ČR Události

Český hydrometeorologický ústav rozšířil výstrahu před bouřkami o varování před vydatným deštěm na Moravě a ve Slezsku v noci na pondělí.

Nad Čechy postoupila od západu zvlněná studená fronta. Před ní bude na Moravu a do Slezska proudit teplý vzduch od jihozápadu. Odpoledne zvlněná studená fronta postoupí nad Moravu a Slezsko a teprve během noci na pondělí se přesune nad Slovensko.

V jihozápadních, středních a severovýchodních Čechách se na zvlněné studené frontě vyskytují déšť, silné přeháňky a místy bouřky. Během dne bude zejména v jihovýchodní polovině Čech bouřek přibývat.

Na Moravě a ve Slezsku teploty před studenou frontou ještě vystoupí místy nad 31 °C. Odpoledne se bude bouřková činnost rozšiřovat také na Moravu a do Slezska.

V jihovýchodní polovině Čech, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku se mohou objevit i velmi silné bouřky, ojediněle doprovázené srážkovými úhrny kolem 50 mm, kroupami o velikosti přes 2 cm a velmi silnými nárazy větru kolem 25 m/s.

V Čechách a na Českomoravské vrchovině bude ve večerních hodinách přeháňková a bouřková činnost zvolna ustávat. Na Moravě a ve Slezsku budou bouřky přecházet v trvalý a vydatný déšť, který bude od jihozápadu ustávat až v pondělí  1.8. k ránu. V celkovém součtu spadne na Moravě a ve Slezsku do pondělního rána místy 30 až 60 mm, ojediněle i přes 70 mm srážek.

V důsledku intenzivních a vydatných srážek může na Moravě a ve Slezsku ve druhé polovině noci dojít k rychlým vzestupům hladin, zejména na menších tocích. Ojediněle se nedá vyloučit ani krátkodobé překročení nižších SPA.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

  • Pro omezení škod silným nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
  • Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.
  • V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.
  • Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu.
  • Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.
  • S ohledem na vysoké teploty na východě území omezit tělesnou zátěž, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu a věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

 

Zdroj: ČHMÚ

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *