Motorkáři patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu

Motorkáři patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu 3/5 (2)

Celá ČR Středočeský kraj Zajímavosti

V první polovině roku 2016 zemřelo na našich silnicích 23 motorkářů. Naposledy řešili smrtelnou nehodu motorkáře mělničtí policisté v neděli 31. července, kdy došlo na silnici I/9 v katastru obce Medonosy k tragické dopravní nehodě. Řidič motocyklu jedoucí od obce Bukovec na obec Medonosy začal předjíždět vozidlo. Na mokré vozovce dostal smyk a střetl se s protijedoucím vozidlem Suzuki. Sedmadvacetiletý motorkář svým zraněním na místě podlehl. Řidička osobního vozu vyvázla bez zranění. Na místě byla podrobena dechové zkoušce s negativním výsledkem. Veškeré okolnosti a příčiny tragické dopravní nehody jsou předmětem dalšího šetření mělnických policistů.

POLICISTÉ VARUJÍ!

Motorkář je pro ostatní hůře viditelný, ve srovnání s osobními automobily je brzdná dráha jeho stroje delší, při řešení zapeklitých situací snáze ztratí kontrolu nad svým motocyklem. Navíc v případě střetu či pádu je velmi slabě chráněn. Řada rychlých jezdců v jedné stopě přesto spoléhá na to, že je jen tak něco nevyvede z tolik potřebné rovnováhy.

Motorkáři spolu s cyklisty a chodci patří k nejohroženějším účastníkům silničního provozu. Případný střet s vozidlem nebo pevnou překážkou končí většinou těžkým zraněním, někdy dokonce i smrtí. V roce 2015 bylo při dopravních nehodách v ČR usmrceno 90 motocyklistů a dalších 484 bylo těžce zraněno, 2 246 utrpělo lehká zranění. V loňském roce byla každá sedmá oběť dopravní nehody právě motorkář. V počtu těžce zraněných zaujímají bezmála jednu pětinu. Nehody zaviněné jezdci v jedné stopě patřily i v loňském roce k těm nejnebezpečnějším.

Ze statistik vyplývá, že velkou část nehod zaviní právě motocyklisté. V loňském roce zavinili 1 669 nehod, při nich zahynulo 50 osob. Nejvíce nehod zavinili jezdci na nejsilnějších strojích. Již dávno neplatí, že smrtelné dopravní nehody jsou doménou mladých jezdců.  Nejvíce řidičů motocyklu umíralo v roce 2015 ve věkové kategorii od 30 do 39 let, po něm následovala kategorie 40-49 let. Nejčastější příčinou smrtelných nehod byla nepřiměřená rychlost, v 36 případech. Zajímavý je fakt, že žádný motocyklista nezemřel vlastní vinou z důvodu nedání přednosti v jízdě.

Několik rad na závěr:

– Při jízdě buďte neustále ve střehu
– Předvídejte
– Sledujte situaci ve zpětném zrcátku i vedle sebe
– Nezapomínejte na pravidlo VIDĚT A BÝT VIDĚN
– Dávejte dostatečně dopředu najevo své úmysly
– Buďte vždy připraveni brzdit
– I brzdění je umění – zvláště za mokra pozor na přechody pro chodce a bílé pruhy na silnicích, nedělejte na nich žádné manévry (brzdění, prudké změny směru, velký náklon)
– Vždy si nechávejte odstup od vozidel
– Dávejte pozor na nečekané překážky na vozovce (nafta, olej, výkop)
– Buďte ohleduplní

 

Zdroj: KŘP Středočeského kraje
Ilustrační foto

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *