ZOO Dvůr Králové má jediné lví safari ve střední Evropě 1/5 (1)

Cestování Královéhradecký kraj

Již v loňském roce, v neděli 12. července krátce před polednem byl slavnostně otevřen provoz lvího safari v ZOO Dvůr Králové. Návštěvníci v něm ve vlastních autech nebo ve speciálně upravených vozech zoologické zahrady projíždějí mezi volně vypuštěnými lvy. Jde o jediné lví safari ve střední Evropě.

Bylo to otevření slavnostní, jak se na takovou událost sluší. Ceremoniálem provázel ředitel zoo Přemysl Rabas a s krátkými projevy při něm vystoupili hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, jeho první náměstek a zároveň člen správní rady zoo Otakar Ruml a rovněž předseda správní rady Marian Slodičák. Přestřižením pásky pak lví safari slavnostně otevřel hejtman Lubomír Franc společně s Lenkou Vágnerovou, dcerou bývalého ředitele ZOO Dvůr Králové Josefa Vágnera.

Lví safari je součástí klasického okruhu po Africkém safari Josefa Vágnera. Na konci trasy je možné projet dvojitou branou do lvího výběhu a z něj pak pokračovat k výjezdu ze safari. Lví safari tak vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů a nástupem na safaribus, tedy velice blízko místa, kde ho před několika desítkami let plánoval vybudovat Josef Vágner.

Cena za vjezd automobilu do safari činí 195 Kč. Podmínkou pro vjezd do safari je zaplacení běžného vstupného za všechny osoby v autě. Při cestě lvím safari je nutné dbát zvýšené opatrnosti, okénka auta musejí být zavřená, auto musí být zamčené a v autě nesmějí být psi ani jiná zvířata.

Vjezd i výjezd střeží hlídka ze strážní věže, která má zároveň pod dohledem celý výběh díky kamerovému systému. Na bezpečnost přímo ve výběhu nepřetržitě dohlíží také ostraha v automobilu.

Lvy je však možné pozorovat i bez auta. Celý areál je uzpůsoben tak, že do něj dobře vidí i pěší návštěvníci. Zpevněnou stezkou ve svahu mohou buď vystoupat k pavilonu lvů, kde je od šelem dělí jen sklo, anebo se vydat na dobrodružnou vyhlídku z nového lanového hradu, jehož některé věže jsou postaveny přímo ve velkém výběhu pro lvy.

Celkem je v ZOO Dvůr Králové v současnosti k vidění osm lvů. Kvůli zdárnému otevření safari byla vytvořena nejprve neplodná skupina tří samic a tří samců. V současnosti bývají do lvího safari skupiny vypouštěny střídavě.

„Nejdříve chceme, aby se safari zaběhlo se zkušenými lvy. Až si ověříme, že vše běží bez problémů, budeme uvažovat o vytvoření druhé smečky, jejímž základem by byli naši dva berberští samci. Nová smečka už by byla potenciálně určena pro chov a návštěvníci by se mohli v horizontu několika let dočkat i lvích mláďat,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Všechny potřebné informace o safari i zoo najdete na http://www.zoodvurkralove.cz/cs/

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *