Když nemůžete věřit vlastí mysli 3/5 (2)

Celá ČR Soutěže

Spáváte s nožem pod polštářem, protože víte, že po vás jdou. Všichni jsou nastrčení agenti, kteří vás mají přesvědčit, že je vše v pořádku. A ve chvíli, kdy polevíte ve své ostražitosti, zaútočí.

Schizofrenie je jedna nejvážnějších duševních chorob. Pacient nespolupracuje, jelikož je přesvědčen, že se mu všichni snaží ublížit. Nedokáže rozeznávat, co je skutečné a co je jen přelud. V nejvážnějším stádiu je schopen zaútočit a zabít i náhodně vybraného člověka, o kterém je ale pevně přesvědčen, že jde proti němu.

Samotné začátky této nemoci jsou přitom nenápadné. Postižený začne být zmatený, podrážděný, jeho mluvě nebývá příliš rozumět. Má pocit, že jej někdo sleduje a je pod neustálým napětí. Začne se izolovat, nikomu nevěří a nedokáže se z ničeho radovat.

Nemoc, jejíž přesná příčina není známá, se může projevit od puberty do přibližně třiceti let, a postihuje muže i ženy. Jedním z hlavních rizik je dědičnost, zde se pravděpodobnost, že onemocníte, pohybuje mezi 10 – 50%. Dle psychiatrů má i stres svůj významný podíl, na tom, zda se u vás nemoc projeví nebo ne.

Nemocní také ve velké míře kouří, dokonce až 90% z nich. O sebevraždu se pokusí 10% lidí s tímto onemocněním. Zajímavé také je, že schizofrenií hojně trpí lidé s vyšším inteligenčním kvocientem.

Léčba je možná pomocí medikamentů, ale bývá hodně náročná, právě z důvodu, že jsou pacienti přesvědčeni, že jim lékař a blízcí chtějí ublížit. Dohled na nemocným je nutný, i když symptomy vymizely a nemocný své léky bere.

Ilustrační foto

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *