Řidiči, kteří vyjíždějí o víkendu na jih Čech, by se měli obrnit trpělivostí a obezřetností

Řidiči, kteří vyjíždějí o víkendu na jih Čech, by se měli obrnit trpělivostí a obezřetností 5/5 (1)

Jihočeský kraj

Během víkendu se očekává silný provoz na jihočeských silnicích, a to s ohledem na sportovní a kulturní akce, které se během následujících dní a týdnů uskuteční na Českokrumlovsku. Konkrétně jde o olympijský park v Lipně nad Vltavou, který bude otevřen od 5. do 21. srpna.  Další akcí probíhající o tomto víkendu je hudební festival České hrady v Rožmberku nad Vltavou.

Policisté žádají řidiče, aby byli na svých cestách velmi opatrní, trpěliví a důsledně dodržovali pravidla a předpisy související s provozem na našich silnicích.

Zásady defenzivní jízdy

– Pří řízení dávejte pozor a ničím se nerozptylujte. Naučte se soustředit na dopravní prostředí. Pokud musíte vykonávat jinou činnost, zastavte.

– Buďte opatrní při jízdě v prostředí, které dobře znáte. Dopravní nehody se často stávají v blízkosti domova. Když řidič jede známou cestou, má tendenci podceňovat obecnou míru rizika spojenou s řízením.

– Buďte vstřícní vůči ostatním a vzdejte se svého práva na přednost, bude-li to nutné pro bezpečnost provozu. Aplikace pravidel provozu mohou být těžko srozumitelná pro člověka, který se v dané oblasti dobře nevyzná, nemá dostatečnou řidičskou zkušenost nebo se necítí dobře. Nevynucujte si svá práva za každou cenu.

– Dodržujte doporučenou nebo nejvyšší povolenou rychlost jízdy. Rychlost je nebezpečná hned ze dvou důvodů. Prvním je kratší čas na reakci, který se v důsledku vyšší rychlosti zkrátí. Druhým je závažnější následek případné dopravní nehody.

– V žádném případě nesedejte za volant pod vlivem alkoholu nebo drog.

– Věnujte pozornost pasivní bezpečnosti Vašeho vozidla. Správně si nastavte bezpečnostní pásy. Pro děti používejte autosedačky. Naučte se nastavit optimální sklon opěradla sedadla a výšku hlavové opěrky. Zvažte koupi vozu vybaveného airbagy, ABS a jinými pasivními či aktivními prvky bezpečnosti vozidla.

– Nikdy nevjíždějte do křižovatky na červený signál. Ztráta několika desítek vteřin je bezcenná ve srovnání s rizikem ztráta života, zdraví nebo majetku.

– Naučte se dobře sledovat vozovku před Vámi. Mějte přehled o tom, co se děje v místě kam dorazíte za 15 – 20 sekund. Většina řidičů sleduje silnici pouze 5 – 8 sekund před sebou. Budete-li se dívat před sebe, získáte více času na reakci při neočekávané komplikaci během jízdy. Zrak je nejdůležitější smysl, na který při řízení spoléháte. Pokud nevidíte zřetelně do dálky, používejte brýle nebo kontaktní čočky.

– Jednejte předvídatelně. Pokud chcete odbočit, zpomalte a včas svůj záměr signalizujte. Pokud si nejste jisti, kam odbočit, v žádném případě. nezůstávejte stát těsně před křižovatkou nebo v křižovatce. Dávejte ostatním účastníkům provozu signál, co hodláte v nejbližších okamžicích udělat.

– Za volant usedejte pouze tehdy, pokud se cítíte dobře. Vyhněte se řízení, pokud jste unaveni, rozrušeni, ve špatné tělesné či duševní kondici.

Zdroj: Policie ČR

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *