Přívalové deště na Valašsku ničily majetek. Zdraví osob nebylo ohroženo. Dosud nehodnoceno.

Události Zlínský kraj

Od včerejšího večera do dnešního rána hasiči čerpali vodu ze sklepů rodinných domů, bytových domů, provozoven, čistili koryta potoků i propustky a odstraňovali následky přívalových dešťů.

První hlášení přijalo operační středisko hasičů ve Zlíně dne 5. 8. 2016 ve 22:24 hodin. Oznamovatel sdělil, že došlo k sesuvu půdy a zasypání železničního přejezdu mezi Bylnicí a Štítnou nad Vláří. K události vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašských Klobouk, z centrální požární stanice Zlín, jednotka dobrovolných hasičů města Brumov a drážní hasiči. Hasiči měli k dispozici malý nakladač, a proto si vyžádali pomoc bagru od blízké zemědělské firmy. Po dobu odstraňování zeminy byla policií řízena doprava kyvadlově jedním pruhem. Doprava na železnici byla zastavena.

Přívalový déšť měl takovou intenzitu, že kanalizace nebyla schopna naráz odvést vodu ze silnice. V obci Horní Lideč pod železničním nadjezdem tak vzniklo menší jezero, ve kterém uvízlo osobní vozidlo. To se podařilo z vodního živlu vyprostit ještě před příjezdem hasičů.

valachy_privalaky1

Hasičům bylo taky oznámeno, že v Bylnici, u požární stanice, je ve vodě auto s osádkou. Nakonec se zjistilo, že ve voze byl jen řidič, který včas opustil potápějící se vůz. Bohužel auto se zachránit nepodařilo. Kam až rozbouřený potok Brumovka auto odnesl, se prozatím nepodařilo zjistit.

Neschopnost kanalizace odvést dešťovou vodu se projevila silným znečištěním silniční komunikace a vniknutím vody do sklepů rodinných domů, bytových domů nebo provozoven v obcích Horní Lideč, Poteč, Střelná, a měst Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky.

Ucpáním průtočného průřezu propustků nebo mostů došlo v obci Sidonie, Valašské Příkazy, Poteč a Nedašov, k vylití potoků z jejich koryt a následně k zaplavení silnic nebo sklepů domů.

valachy_privalaky2

Voda zatopila i suterénní prostor v kotelně požární stanice ve Valašských Kloboukách.

V obci Poteč voda z potoku Brumovka zničila most pro příjezd k rodinnému domu.

Poslední hlášení o odstranění následků deště v Brumově přijali hasiči dne 6. 8. 2016 v 01:48 hodin.

28 jednotek hasičů vyjelo průběžně dne 5. 8. 2016 k 11 hlášeným událostem a dne 6. 8. 2016 k 6 hlášeným událostem. Ve skutečnosti ale hasiči pomáhali i v dalších nehlášených případech, které objevili při přejíždění mezi hlášenými událostmi.

Příroda tak opět dokázala lidem, že není moudré narušovat ráz krajiny, upravovat koryta vodních toků a stavět svá obydlí v těsné blízkosti vody.

Zdroj: HZS Zlínského kraje

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *