GRAND PRIX trochu jinak 1/5 (1)

Jihomoravský kraj Události Válka a vojenství

Velká cena České republiky je největší sportovní akcí na našem území, a i když je podle poslanců ztrátová, zatím ji každý rok podporují. Jak se na ni ale dívají obyvatelé vesnic, které jsou v bezprostřední blízkosti Masarykova okruhu?

Na jedné straně jsou zde vysoké tržby místních podnikatelů a příležitosti k letním brigádám. I běžní občané přes víkend ubytovávají cizince ve svých domech nebo na svých zahradách. Nebo jim zde na noc uskladňují motorky, aby nedošlo k poškození jejich cenných strojů. Spousta lidí si také pomáhá v místních restauracích či v provizorně otevřených pojízdných občerstveních. I na úklid po odjezdu všech návštěvníků je potřeba několik desítek rukou, které několik dní sbírají odpadky z luk a polí.

Každá mince má ale dvě strany. Ta druhá, která již není moc ukazována, je noční život během tohoto víkendu. Několik vesnic ve vzdálenosti pár kilometrů od Automotodromu je na celý víkend vystaveno obrovskému hluku z decibelů dunících z aut, motorek, které soutěží v túrování a opilých návštěvníků, kteří se potloukají po okolí. Po dvě noci se většina usedlíků nevyspí a někteří proto již tradičně odjíždějí, aby měli aspoň trochu klidu. V noci se hluk nese přes celou krajinu a je slyšet opravdu na velkou vzdálenost.

Také je zde omezení v dopravě, jsou uzavřeny některé trasy, všude jsou přítomni policisté, nad hlavami stále přelítá vrtulník a před začátkem závodů a po jeho skončení jsou zde několika kilometrové kolony.

S nájezdem desítek tisíců příznivců motorek sem přijíždí i nenechavé ruce zlodějů, kteří jsou schopné ukradnout vše, co najdou.

To vše ale místní občané vydrží. Jak sami říkají, je to jen jednou za rok a na vše si zde již zvykli. I přes všechny mínusy této obří akce doufají, že se i další rok najdou finance pro pořádání Grand Prix ČR.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *