Žloutenka v Brně je na vzestupu

Žloutenka v Brně je na vzestupu 5/5 (2)

Jihomoravský kraj Události Zajímavosti

Jihomoravský kraj a jeho metropoli sužuje epidemie žloutenky. Infekční oddělení ve zdejších nemocnicích jsou plné pacientů a to zde přitom nejsou všichni nakažení, jelikož ne všichni tuší, že jsou nemocní. Některé typy této nemoci se neprojevují klasickým zežloutnutím pleti nebo bělma, a nakaženého tak nic neupozorní na to, že by měl jít k doktorovi.

Kraj se snaží s nemocí bojovat dezinfekcí v ulicích, ale málokdo tyto nádobky, které jsou umístěny většinou na sloupech veřejného osvětlení, používá. Za prvé, nejsou moc dobře vidět, a nenápadné označení tomu také příliž nepomáhá. Za druhé, většina lidí to považuje za zbytečné a neuvědomuje si riziko, které jim v těchto dnech hrozí. Stačí si zajít do cukrárny a koupit si kornoutovou zmrzlinu a nemoc se takto dostane z rukou do člověka. přitom hygiena je tou základní prevencí a ochranou před tímto onemocněním.

Dopravní podnik města Brna v boji proti epidemii zintenzivnil úklid dopravních prostředků, ale ten probíhá vždy ráno nebo večer, tudíž během dne se cestující mohou nakazit chytnutím za špinavou tyč či madlo.

Hodně nemocných je také mezi lidmi bez domova, kteří nemají takové možnosti se umýt. Také, i když tuší, že by mohli být nemocní, nejdou k doktorovi a nákazu tak šíří dál.

Proti žloutence se samozřejmě lze očkovat, ale málokdo toho využívá. Lékaři se navíc obávají, že vlivem cestování během prázdnin se může tato nemoc ještě více rozšířit i do nezasažených částí republiky.
Ilustrační foto

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *