Být sami sebou a nedopustit se faux pas

Být sami sebou a nedopustit se faux pas 4.33/5 (3)

Celá ČR

Jak se vymanit z diktátu a uniformity módy, být sami sebou, ale nebýt za „pouličního klauna“?

Odpověď na tuto otázku a řešení, spočívají v uvědomí si prostých čtyř následujících bodů:

1) Vše co bylo možné v módním průmyslu vymyslet, již vymyšleno bylo. Móda se tak otáčí v kole návratu retro a cover retro stylů.

2) Základem všeho je sladěnost.

3) Pravidlo 2+1. To jest: Mít na sobě vždy maximálně dvě barvy. Třetí barevný odstín může být pouze doplňkem.

4) Bod 3) neplatí v případě šatů, tunik a triček s orientálním, či abstraktním vzhledem již od výrobce.

 

Pamatujte také, že následující barvy lze zkombinovat s jakýmikoli jinými: Černá, bílá, zlatá, stříbrná. Poslední dvě jmenované, se pouze u pastelových barev však snesou jen jako doplněk.

Proč zde schází červená, si vysvětlíme dále.

Barvy se dělí v odstínech na Oheň, Vodu, Zemi, Pastel a Kov.

K Ohni patří veškeré odstíny červené barvy. Od žluté, oranžové, růmělkové, karmínové až po šarlatovou.

Vodu zastupují všechny odstíny od bílé, krémově bílé, béžové, azurové, tyrkysové, světle modré, přes královskou modř, až k tzv. Pařížské modři.

Zemi zastupují všechny odstíny zelené a hnědé.

Kov je specifickou skupinou barev, která zahrnuje vše v šedých odstínech. Světlých i tmavých, matných i lesklých. Totéž platí o stříbrné a zlaté, ať v matném či lesklém provedení.

Pastel je tvořen tmavšími mezistupni odstínů všech výše uvedených skupin barev, a tyto lze kombinovat mezi sebou bez obav.

Černá barva, se neřadí mezi žádnou skupinu. Důvodem je skutečnost, že černá je černou proto, protože pohlcuje všechny barevné tóny bez rozdílu. Je tak všemi barvami zároveň.

Veškeré jiné druhy barevných látek, mají svou barvu proto, protože chemické i přírodní látky použité během výroby látky samotné, pohlcují také všechny odstíny barevného spektra. Výjimku tvoří ten či onen barevný tón, který vidíme.

Černá barva, jakož i odstíny ze skupiny Ohně i Vody, jsou kombinovatelné.

Například: Černé kalhoty + žlutá až šarlatová halenka/košile. Černé šaty + bílé až Pařížskou modří zářící sako/bolérko/šál či šátek.

Skupina z odstínů Kovu, se má velmi ráda s barvami Ohně a Černé. Konečně, kov je přece opracováván v ohni.

V žádném případě k barvám Kovu nepatří barvy Země. Z Vody je jedinou kombinací právě pouze bílá.

Například: Šedé kalhoty/sukně/kostýmek/oblek + sytě červený, oranžový i žlutý svršek, či doplněk. Rudé šaty + zlaté, stříbrné, či jiné metalické doplnění v podobě jiného svršku.

Voda a Země se mísením rozhodně nesnesou. Každý soudný člověk, se při představě hnědých či zelených kalhot/sukně v kombinaci s modrou nebo zelenou barvou, sám zachvěje. Výjimku z pravidla napříč všemi skupinami – mimo pastelových odstínů, tvoří opět pouze bílá barva.

A nyní k barvě vášně i zdravého sebevědomí: Červené.

Jakákoli kombinace této barvy s černou, bílou a metalickými odstíny, bude vždy trefou do černého.

Oheň, v podobě červené, se rovněž hodí k většině odstínů Země.

Ovšem vždy platilo přísloví: „Červená a modrá, jest pro ‚blázny‘ toliko dobrá.“

Kombinace světle až tmavě modré, spolu se žlutou, všemi odstíny oranžové – lososovou a broskvovou nevyjímaje, budou vždy vypadat dobře. Jako západ slunce nad horizontem moře.

Ovšem nikdy se nesnesou odstíny červené a modré, pokud jedna z nich netvoří pouze doplněk. Např.: Kámen prstenu/náhrdelníku, kapesníček, rámeček dioptrických brýlí, či laku na nehtech.

A konečně odstín pastelů. Jak již jsem uvedla výše, tato skupina je mísitelná pouze sama mezi sebou. Výjimku mají pouze dvě barvy. Již jistě správně tušíte: Černá a bílá.

 

Mísení látek svršků, je častým kamenem úrazu. Proto si letem světem ještě povíme něco o základech materiálů syntetických i přírodních:

Svršky z kůže, patří pouze k bavlně, saténu zdobených krajkou, či denimu. Jedinou výjimku, má tříčtvrteční nebo dlouhý kabát.

Kašmír miluje bavlnu.

Bavlna je ve společnosti bavlny, vlny, kašmíru, denimu i krajky zcela spokojená.

Krajka je spokojená ve společnosti bavlny, saténu, kůže i denimu.

Vlna je kupodivu ráda i ve společnosti bavlny i denimu.

Denim se rád ohřeje ve společnosti bavlny, vlny i kůže. Nemá rád chlad saténu.

Satén – bohužel – , pokud je převládajícím svrškem, přijme pouze kožešinu. A jako šifon, obvykle již očekává pouze doplněk z kůže, či opět saténu.

Šifon se snese pouze sám se sebou. Jedinou možnou  kombinací je k němu satén a krajka.

Pravé hedvábí, není-li výrobce upraveno jinak, k sobě přijme pouze a jedině kašmír.

Krajka přece není svršek, namítnou správně mnozí. Leč vždy je jako zdobená, říkávalo se i krumplovaná, součást konkrétní látky a materiálů, které zde byly uvedeny.

Doplnění: Elastan není látkou, ani materiálem v pravém slova smyslu. Elastan je průmyslový výrobek přidávaný do některých druhů látek, aby přispěl k jejich elasticitě(pružnosti a přiléhavosti k tělu).

 

A to je, vážení přátelé, celé tajemství toho, jak nebýt uniformní, vyhnout se pomyslné rákosce módního diktátu, ale být sami sebou bez faux pas, a přitom zůstat módní, tedy vzhledně působící.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *