Kastráti, kteří se proslavili 1/5 (2)

Celá ČR Zajímavosti Ze světa

V dnešní době by se za to spíše styděli, ale v minulosti byli vykastrovaní muži cenění. Sloužili například jako hlídači harémů a jejich pán se tak nemusel bát, že by došlo ke zneužití jeho služebnic lásky. Existovalo několik druhů kastrace. Při první byl odstraněn pouze šourek, takže byli stále schopni sexuálního styku, a mívali i manželky. Druhým druhem, mnohem cennějším, bylo odstranění penisu. Takový eunuši byli velice žádaní, ale bylo jich málo, jelikož takto náročnou operaci málokdo přežil.

Francouzi v 17. století věřili, že dcery jsou plozeny z levého varlete a synové z pravého. Proto si dobrovolně nechávali levé varle odstranit.

Jedním z nejznámějších vykastrovaných mužů byl Farinelli, který se do historie zapsal jako nejlepší operní zpěvák. Jeho otec rozpoznal hudební talent svého syna již v jeho šesti letech. Obával se ale, že s příchodem puberty o jemný a vysoký hlas příjde, a proto jej nechal vykastrovat. V tehdejší době se nejednalo o nic výjimečného. Na rozkaz španělské královny Alžběty působil u krále Filipa V. Byl dokonce pasován na rytíře a zahrnován obdivem a láskou celého dvoru. Zemřel v sedmdesáti sedmi letech.

I další eunuch Alessandro Moreschi byl zpěvák, dokonce člen papežského sboru. Nahrávky, tohoto souboru i s Moreschim jsou dokonce dochované na gramofonových deskách. Kastraci podstoupil jako malý ze zdravotních důvodů a zemřel v 64 letech na zápal plic.

Cchaj Lun byl čínský úředník, který zdokonalil výrobu papíru. Předchozí papír se hodně trhal a málo vydržel, ale on dokázal vyvinout papír, který byl velice odolný. Cchaj Lun nosil svůj uťatý penis zavěšený ve váčku na svém krku a nechal se s ním i pohřbít. Zemřel ve věku 71 let.

Korejský tým vědců zkoumal záznam o eunuších a narazil na zajímavé zjištění, že se kastrovaní muži dožívají vyššího věku. Dle jejich výsledků se kastrovaní muži žijí až o devatenáct let déle než nekastrovaní. Je to způsobeno hormonem, který se vytváří ve varlatech. V dnešní době se kastrace používá hlavně ze zdravotních důvodů a mužům je na místo chybějícího varlete voperována silikonová náhrada. V ČR je vykastrováno ročně v průměru méně než 10 osob a to i z důvodu sexuální nebezpečnosti.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *