Ve vídeňské zoo se narodila pandí dvojčátka 1/5 (2)

Zajímavosti Ze světa

Pokud jde o chov pand velkých je vídeňská zoo jednoznačně ideálním místem. Dne 23. března se samice Yang Yang a samec Long Hui spářili a 7. srpna spatřila světlo světa pandí dvojčátka. Chovatelé zoo v Schönbrunnu mají tedy další potvrzení toho, že chovat pandy velké přirozeným způsobem, je nadále tou nejlepší cestou, které se u těchto černobílých savců držet. Radost z mladých je veliká, nicméně ještě není vyhráno, protože úmrtnost pand velkých v prvním roce života je zhruba 40 procent.

Pandí mládě je po narození asi 10 cm velké a váží přibližně 100 gramů. Pandí typickou černobílou srst nečekejte, mláďata jsou pokryta růžovým a bílým chmýřím. Pro tuto chvíli si musí návštěvníci vystačit s obrázky a videozáznamy, protože mláďata s matkou zůstanou prvních pár měsíců v uzavřeném prostředí, aby měli dostatek klidu a soukromí. Pandí dům tak zůstane uzavřen až do odvolání.

Zatímco panda matka Yang Yang je teď zcela zaměstnána nepřetržitým kojením, čištěním a zahříváním svých potomků, každodenní program samce Long Huia se nijak nezměnil vzhledem k tomu, že pandí otcové se nijak na péči o potomky nepodílejí. Long Hui je tak oddělen od samice a dvojčátek a možná ani netuší, že nějaké potomky má.

Panda velká je jedním z nejohroženějších zvířecích druhů na světě. V jihozápadní Číně v současnosti žije pouze 1864 těchto zvířat. V zajetí se nejčastěji používá při rozmnožování umělá inseminace. Zoo v Schönbrunnu se již podařilo odchovat tři mláďata přírodním způsobem – Fu Long  (*23. srpna 2007), Fu Chu (*23. srpna 2010) a Fu Bao (*14. srpna 2013). Všichni tři mláďata teď žijí v Číně.

[wpdevart_youtube]feXgcwMUueg[/wpdevart_youtube]

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *