Kolik stojí dítě? 1/5 (1)

Celá ČR Zajímavosti

Mít dítě je v dnešní době čím dál více finančně náročné. Říká se, že malé děti se rovná malé starosti, velké děti zase velké starosti. To platí i pro výdaje. Čím starší dítě, tím větší výdaje. I toto je dle odborníků důvod, proč zůstane hodně rodin u jediného dítěte.

Dle statistických údajů jsou roční náklady na batole 35 000 Kč. Do tohoto čísla se ale nepočítá výbava, kterou je nutné pořídit při narození dítěte, a která se šplhá někam k 40 000 Kč. V první částce jsou započítány pleny, kosmetiky, hračky, potraviny či lékař.

Dítě ve věku 3 – 5 let stojí rodiče 65 000 Kč za jeden rok. Zde se kromě výše uvedených položek připočítá i cena za školku, kroužky, obuv, hračky či zájmy.

Dítě do 10 let stojí jen o dva tisíce více, ale i zde není uvedeno vše. Například počítač, který je ale již nezbytností, mobilní telefon, nebo výbava pro prvňáčka, která vyjde na cca 6 000 Kč.

Puberťák ale stojí dvojnásobek, co dítě na prvním stupni základní školy. Zvyšuje se zde výdaje za oblečení, obuv, zájmy, dovolené nebo za jídlo. Nadstandard, kterým je výpočetní technika nebo věci drahých značek, není v částce započítán. To, zda je rodiče dětem koupí, záleží na výchově a možnostech rodičů. Také zde není připočteno kapesné, které není vždy pravidlem a jejich případná výše se dost liší. Částka ročních výdajů činí 114 000 Kč.

Dospívající do věku 26 let stojí za rok jako lepší auto, 163 000 Kč a částka se zvyšuje i díky ubytování například na kolejích.

Jedno dítě může vyjít rodiče až na milion a půl korun. Druhorozené dítě je dle čísel o něco levnější, jelikož podědí některé věci po svém starším sourozenci. To pomáhá hlavně u oblečení nebo u věcí do školy, které jsou vysokou částkou v rozpočtu.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *