Syndrom dráždivého tračníku či také syndrom líného střeva

Syndrom dráždivého tračníku či také syndrom líného střeva 3.83/5 (6)

Celá ČR Události Zajímavosti

Až 70% žen a 30% mužů trápí tato diagnóza, při níž gastroenterologům vstávají vlasy na hlavě.

Důvod je prostý: Lékaři existenci této choroby znají. Její příčina se však z části stále nachází v oblasti dohadů.

Nicméně spolupráce gastroenterologů s psychiatry zdá se, příčinu z velké části vysvětluje:

Dlouhodobý stres, neodhalené a tudíž neléčené působení tzv. „plíživého tichého vraha“ – Deprese, a těžká životní situace.

To jsou jen některé z již víceméně jistých příčin. Proto si také tuto diagnozu vyslechnou v drtivé většině ženy. Ženy jsou obecně více emočně založeny už od přírody. Dlouhodobá psychická zátěž – od dětství, rodiny a prací konče – se odrazí ve dvou oblastech: Páteř a trávící systém. Kombinace obého, či jen jedné z výše uvedených, je vždy spolehlivým ukazatelem, kde se skrývá prvotní příčina – psychika.

Syndrom dráždivého tračníku se odrazí především v tlustém střevu. V mizivém procentu častým průjmem. V převaze je naopak opakující se, či stálá zácpa. Obě varianty vyžadují léčení. Ta druhá však mnohem více zvýšenou pozornost. Důvodem jsou následující skutečnosti:

  1. Tenké střevo – délka 4-6 metrů – pracuje neovlivněno a peristaltika (pohyb obsahu ve střevech) je u něj v přirozeném rytmu.
  2. Tlusté střevo – délka 1-1,5 metru – má peristaltiku výrazně sníženou. V malém procentu případů může dojít až k jejímu vymizení.
  3. Nepoměr v rychlosti peristaltiky a rozdílné funkce obou střev, kdy tenké střevo ještě vstřebává živiny ze strávené potravy, a tlusté má již za „úkol“ odstranění zbytkového „odpadu“, vede nejen k velmi nepříjemnému nadýmání, bolestem a zvýšené citlivosti oblasti břicha, ale především při dlouhodobé a opakující se zácpě, hrozí zánět Apendixu, zánět Tlustého střeva, v nejhorším případě k Neurogennímu Ileu (viz. http://www.stefajir.cz/index.php?q=neurogenni-ileus ).

Možné způsoby řešení, které zmírní Syndrom dráždivého tračníku

– Po probuzení a cestě vedoucí přes koupelnu do kuchyně, vypijte 0,5 – 1 litr vlažné nebo studené vody tekoucí z kohoutku. Pokračujte v běžné činnosti. Za 40 minut až hodinu, se vydejte na toaletu. Chodidla si podložte malou stoličkou, nebo obráceným prádelním košem (přirozenější poloha pro vyprázdnění). Nakloňte se trupem ke kolenům, tím vznikne tlak na střeva. Nepokoušejte se nikdy dlouho „tlačit“ ( riziko nárůstu krevního tlaku v mozkových tepnách, riziko vyhřeznutí stěny střeva – hemoroidy). Každý den vydržte takto nejdéle 20 minut. Obnovení defekačního reflexu trvá i několik dnů.

– Ačkoli je u vás vyloučena Celiakie, z jídelníčku vyřaďte bílé pečivo, i běžný chléb. Ten nahraďte celozrnným tmavým chlebem. Taktéž zapomeňte na omáčky zahuštěné moukou, Tukové knedlíky, a pochutiny z kynutého těsta. Dále čokoládu (obvykle zahuštěna Palmovým tukem) a hutné perníky s náplní.

– Zaměřte se na polévky z vývaru, ale bez noků/knedlíčků. A zvláště na poměr stravitelné a nestravitelné vlákniny. Nejlepší volba spočívá v kombinaci mrkve (nestravitelná – naředí stolici) a jablek (stravitelná – nezbytná pro správnou funkci střev). Do jídelníčku zařaďte rýži, brambory, luštěniny, ovesné vločky, jáhly. Zapomeňte na minerální i perlivé vody, a pravidelně pijte pitnou vodu z kohoutku. V závislosti na vaší tělesné hmotnosti, vypijte denně 2 – 4 litry. Káva – pokud ji pijete většinu života, již dávno není vaším tělem brána jen jako cosi močopudného, ale jako další bonus co by tekutiny.

– Ostrá/pikantní jídla, sýry s ušlechtilou plísní, česnek, jsou velkými pomocníky pro zničení potenciálních zánětlivých procesů. A zároveň jsou spolehliví přátelé (čističi) tenkého i tlustého střeva od případných střevních parazitů, a uzrálé plísňové sýry pomáhají obnovit střevní mikroflóru!

– Varování lékařů: Vyvarujte se chemickým projímadlům! Zdevastují střevní mikroflóru, demineralizují a dehydrují vaše tělo, vyvolají návyk! Neprovádějte nikdy ani tzv. „domácí klystýry“! Riskujete ohrožení vašeho života perforací střeva!

– Jako nejlepší pomocníky, použijte přírodní vysoce sycené minerální vody, např. Šaratice, či Zaječická hořká a jim podobné. Ty vaše tělo naopak „přemineralizují“. Tím expresně zrychlí peristaltiku v tlustém střevu, rozmělní v něm usazený obsah až do tekuté podoby a vypudí z něho ven. Zbylé minerály tělo vstřebá pro své potřeby. Neužívejte je však častěji, než-li jednou týdně. Postupně dobu jejich užití prodlužujte, a je také dobré je čas od času střídat. Prodlužujícími se časovými rozestupy, dáte potřebný čas svému Tlustému střevu, aby se u něj opět začal objevovat samovolný defekační reflex. To je podmíněno zachováním každoranního stereotypu: Probuzení, cesta přes koupelnu do kuchyně a vypití již výše zmíněného množství vody, atd..

– Je podstatné také uvést, že ačkoli se časem defekační reflex vrátí, může se čas od času zácpa objevit znovu. Obvykle jde pouze o jednu část stolice. Nebojte se opět sáhnout po výše uvedených přírodních minerálních vodách, se silným projímavým účinkem.

– Antidepresiva jsou u již existujícího syndromu dvousečná. Zcela jistě je potřebujete, pakliže vám jejich užívání předepsal ošetřující psychiatr. Ale je všeobecně známo, že jejich dlouhodobé užívání může zhoršit Syndrom dráždivého tračníku. Utěšující je, že po úvaze a rozhodnutí lékaře o tom, že je již dále nemusíte užívat, zhoršení syndromu vymizí.

Líné střevo a život s ním.

Kdo touto chorobou netrpí, nikdy nemůže pochopit, jaký dopad má nejen na váš fyzický, ale především psychický stav. Důležité pro vás samotné je uvědomit si, že se jedná o skutečnou, vážnou a nepříjemnou nemoc. Její původ je spjat s psychickým rozpoložením: Obavy, stres, ztráta sebedůvěry, prožité trauma kdykoli během života, ale také s vědomým potlačováním defekačního reflexu.

Jedná se o onemocnění. Proto se s touto diagnózou nebojte svěřit blízkým, či přátelům. Náhle zjistíte, že někdo z nich jí trpí také. Uvědomění si nemoci, její přijetí, jako nepříjemné součásti vašeho života, je počátek k tomu, aby jste ji nakonec – na základě výše uvedených rad pocházejících přímo od lékařů, překonali, či alespoň zmírnili její příznaky na minimum.

Bohužel, Syndrom dráždivého tračníku si váš mozek pamatuje. Jakmile se ve vašem životě vyskytne opět dlouhodobý stres, deprese, trauma, či prostá radost ze života, bude tato nemoc mezi prvními, na které si váš mozek rozpomene, a opět ji vyvolá. Tím vám dá najevo, že váš psychický stav je disharmonický. A proto podvědomí vaší mysli zapracuje na fyzickém projevu – návratu onemocnění.

Navzdory všemu, stále mějte na paměti, že jde o vážnou chorobu. Nestyďte se svěřit vašemu lékaři a blízkým. Věřte, že jen ve vašem okolí Syndromem dráždivého tračníku trpí více osob, než-li se domníváte.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *