Naplní se vize dávných autorů Sci-fi? 3.67/5 (3)

Věda Zajímavosti Ze světa

Podle amerického univerzitního webu arXiv.org vědci v USA došli k závěru, jak by mohl vypadat možný typ obyvatel nedávno objevené exoplanety Proxima b – planety nacházející se nejblíže naší Sluneční soustavy.

Jen pro zajímavost, hvězda Proxima patří do soustavy Alfa Centauri, souhvězdí viditelného na jižní polokouli. Tuto soustavu tvoří dvojhvězda Toliman A a Toliman B. Ve vzdálenosti cca 13 000 astronomických jednotek obíhá tuto dvojhvězdu malá trpasličí hvězda Proxima.

Pro její zabarvení způsobené nízkou povrchovou teplotou a malým průměrem se těmto hvězdám říká červený trpaslík. Proxima Centauri má průměr asi 200 000 kilometrů, což je 1,5 x více než Jupiter.

V této soustavě nacházející se 4,2 světelného roku od naší mateřské hvězdy, byly odhaleny tři planety potenciálně vhodné pro život. Badatelé se domnívají, že na Proximě b by mohly žít fluoreskující organismy.

Na Zemi se tato forma života zpravidla vyskytují ve vodě a obsahují bílkoviny, které jim umožňují, aby vydávaly světlo pod vlivem ultrafialového záření. Mezi takové organismy patří mimo jiné některé druhy korálových polypů.

V podmínkách exoplanety musí být takové světélkování dostatečně intenzívní, aby bylo možné ho zaznamenat, říkají astronomové. Dříve už výzkumníci vyslovili s přihlédnutím k nejnovějším údajům o Proximě b názor, že její povrch může být pod vlivem silné rentgenové a ultrafialové radiace.

Možná podoba planety Proxima B

Možná-podoba-planety-Proxima-B

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *