Připomeňte dětem, jak se chovat v silničním provozu.

Připomeňte dětem, jak se chovat v silničním provozu. Dosud nehodnoceno.

Celá ČR Události

Již brzy budeme na letošní prázdniny jen vzpomínat. A tak jako každý rok vyrazí během několika prvních školních dnů policisté v co největším počtu do ulic. Zde budou v blízkosti přechodů dohlížet na bezpečnost chodců i dodržování pravidel silničního provozu. To vše tradičně v rámci celorepublikového preventivního projektu s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, na kterém se podílí zástupci Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra a koordinátoři BESIPU. Cílem je, snížit nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti, vyvrátit mýtus o absolutní přednosti chodce na přechodu a preventivně působit na neohleduplné účastníky silničního provozu.

Obecně by měli řidiči počítat s tím, že přibude více dětí v ulicích a na přechodech. Především v ranních hodinách bude potřeba mnohem více pozornosti a ohleduplnosti. Rodičům, kteří budou své děti vozit do školek a škol autem, musíme připomenout, aby své děti vždy řádně a bezpečně připoutali. Zde je samozřejmě potřeba zkontrolovat, zda sedí ve správném typu autosedačky.

Nejmenším školákům, kteří budou do školy chodit pěšky, určitě neuškodí si cestu s rodiči cvičně projít. Rodiče by dětem měli ukázat a vysvětlit problémová místa, případně najít orientační body (např. budovu, sochu, obchod, parkoviště, atd.), podle kterých se pak děti mohou lépe orientovat. Je dobré zopakovat i poučení o kontaktu s cizími lidmi. Ti, co se vydají na kole, by měli nejprve své kolo řádně zkontrolovat a nezapomínat, že do 18 let je povinností mít na hlavě řádně připevněnou cyklistickou přilbu.

Dalším důležitým faktorem v dopravě je viditelnost. S nastávajícím podzimem bude ubývat denního světla, a proto bychom neměli zapomínat na reflexní prvky.

A proč musíme našim dětem neustále opakovat, jak se mají chovat v silničním provozu?  Protože chybu ve školní písemce může školák druhý den opravit, ale chybu v silničním provozu bohužel už třeba nikdy neopraví. Proto každý účastník v dopravě musí být pozorný, ohleduplný a zodpovědný.

Zdroj: KŘP Pardubického kraje
Ilustrační foto

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *