Z vrbětického areálu zaznělo již dvacet řízených explozí 1/5 (1)

Události Zlínský kraj

Během následujícího měsíce budou pracovníci Vojenských lesů a statků stavebně upravovat vnější oplocení kolem areálu muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích. Zmenšíme tím opět o několik desítek hektarů střežený bezpečnostní okruh a umožníme dalším majitelům pozemků jejich užívání v plném rozsahu. Důvodem zmenšení perimetru je dokončení povrchové i  hloubkové asanace v západní části areálu u obce Lipová a v jihovýchodní části u obce Vrbětice.

Včera jsme odvezli dalších více než 1000 kusů munice a jejích komponentů, které obsahují trhavinu, ke zničení do vojenského prostoru v Libavé. Přímo v areálu muničních skladů ve Vrběticích ve speciálně vytvořené trhací jámě pyrotechnici likvidují nalezenou munici, která není schopná převozu. Od začátku ohledání místa činu se odtud ozvalo již téměř dvacet řízených explozí. Kusy munice, železa a kovové fragmenty bez výbušných částí pyrotechnici shromažďují mimo nebezpečný prostor.

V minulých týdnech hasiči chemicky ošetřovali obě epicentra předloňských explozí proti bujení nežádoucí vegetace. Při ohledání místa činu je přesto nutné kvůli pyrotechnickým činnostem neustále prořezávat náletové dřeviny. Oprava komunikací uvnitř střeženého areálu je nezbytná pro bezpečný pohyb speciální techniky uvnitř areálu.

Během uplynulého víkendu zaznamenali pyrotechnici nad bezletovou zónou vrbětického areálu přelet dvou letadel a jednoho paraglidisty. Muže s padákem policisté po přistání dohledali. Případ budou řešit jako přestupek. Přelet letadel policisté nadále prověřují ve spolupráci s pracovníky Úřadu pro civilní letectví.

Zdroj: KŘP Zlínského kraje

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *