Nejnáročnější cesta Dana Přibáně ve dvanácti dílech 3.67/5 (3)

Celá ČR Cestování Kultura

V pořadí třetí cesta Dana Přibáně byla, dle jeho vlastních slov, dosud nejnáročnější. Devítičlennou posádku dvou žlutých trabantů, polského fiatu (malucha), staré čezety, jawy a dvou invalidních vozíků zdržovalo nejen několik poruch a nutných oprav, ale i problémy s byrokracií. Expedici z australského Perthu přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko zachycuje dvanáctidílný seriál Trabantem z Austrálie do Asie. První díl odvysílá ČT2 ve středu, 7. září, ve 21:30 hod.

Přibáňův tým na své zatím poslední cestě urazil během půl roku 15 291 kilometrů. Seriál Trabantem z Austrálie do Asie však nezachycuje nejdelší cestu co do počtu kilometrů, ale spíše času na cestě stráveného. Při předchozích cestách Hedvábnou stezkou a Jižní Amerikou posádka ujela za kratší čas mnohem větší vzdálenost. Nyní ji zdržely problémy s byrokracií a několik poruch. Nejhůře se ale cítili v Indonésii, kde byli na vlastní kůži konfrontováni s následky výsadby palmy olejné. „Na Sumatře jsme strávili tři týdny a vůbec jsme neviděli slunce. Místní nám říkali, že paprsky obvykle nejde vidět po dobu tří měsíců. Všechno bylo zakryto hustou vrstvou smogu a kouře. Dohlednost byla maximálně několik stovek metrů,“ popisuje Dan Přibáň.

4027

To, co někomu připadá jako šílenství, je pro Dana Přibáně výzvou. „Inspirují mě příběhy Alexandra Elstnera, to byl český motocestovatel, říkalo se mu ‚lovec kilometrů‘. Před válkou existovalo sportovní cestování, závodilo se, kdo nějakým civilním vozem ujede větší vzdálenost v nejkratším čase. Ten jezdil, aby jel,“ popisuje Dan Přibáň své cestovatelské motivace.

Součástí devítičlenné posádky byli i dva vozíčkáři – Jakub Koucký a Kristína Madajová. „Na jedné přednášce mě Kuba odchytil, že by se s námi rád vydal na další expedici. Prvně jsem ho odmítl, že to je nesmysl. On byl ale neodbytný a mně pak došlo, že trabant byl původně koncipován i jako auto pro tělesně postižené. Takže jsem mu řekl, že s námi může jet, když bude řídit a jen se nepoveze,“ odpovídá Dan Přibáň na otázku, jak se zrodil nápad cestovat spolu s vozíčkáři. „Už jsem cestoval vícekrát, ale nyní poprvé jako řidič a poprvé ve větším počtu než ve dvou lidech. Domluvit se s dalšími osmi je mnohem náročnější než, když jste pouze dva. Byla to výborná zkušenost,“ vzpomíná Jakub Koucký.

Zdroj: Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *