Počet zahájených bytů klesá, hlavně v Praze Dosud nehodnoceno.

Celá ČR Události

Počty zahajovaných bytů po dvou progresivních letech klesají. V prvních sedmi měsících letošního roku o 5,1 %. Situace je kritická především v Praze, kde se počet zahájených bytů v bytových domech propadl o 78 %. V ostatních krajích je situace různá.

S výjimkou Prahy roste celkový počet zahájených bytů v bytových domech o 51 %. Nárůst je patrný hlavně v krajích Plzeňském a Středočeském. Vedle hlavního města zažívá značný pokles také Olomoucký kraj. „Počty dokončených bytů rostou. Konkrétně za prvních sedm měsíců tohoto roku o 5,3 %. Je to dáno vysokým počtem zahájených bytů v minulých dvou letech,“ vysvětluje předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

V letošním roce dochází k výraznému poklesu inženýrského, ale i pozemního stavitelství. „V prvním pololetí se nové zakázky v inženýrském stavitelství snížily o 16,7 %. Přitom v uplynulém období let 2014 a 2015, kdy se stavebnictví vrátilo k růstu, byly hlavním tahounem sektoru. Pomohly k tomu zejména veřejné zakázky a dočerpávání evropských fondů,“ říká Petra Cuřínová z oddělení statisticky stavebnictví ČSÚ. Objem nových stavebních zakázek na pozemním stavitelství byl na vrcholu v roce 2006, nejnižší pak v roce 2013. Od té doby meziročně roste zejména v důsledku soukromých zakázek. V prvním pololetí letošního roku stoupl o 14,1 %.

Orientační hodnota stavebních povolení klesala od roku 2010 nepřetržitě pět let. Obrat nastal až v minulém roce. Daný ukazatel meziročně vzrostl o 2,0 %. Tento trend pokračuje i letos. V období od ledna do července zaznamenal ČSÚ růst orientační hodnoty stavebních povolení o 17,4 %. Dlouhodobě je nejvyšší počet i orientační hodnota vydaných stavebních povolení ve Středočeském kraji, kde se staví především nové bytové budovy. Na druhém místě je Praha, kde se investuje i do staveb nebytových budov.

Váha stavebnictví České republiky na celkovém indexu stavební produkce v Evropské unii činí 1,4 %. Největší podíl tvoří Francie, Velká Británie, Německo, Španělsko a Itálie. Výkon českého stavebnictví byl v loňském roce výrazně nad průměrem EU. „Stavební produkce v prvním pololetí 2016 v Evropě stagnuje. S ohledem na vysokou srovnávací základnu z minulého roku je to spíše v důsledku vývoje v inženýrském stavitelství. Meziroční pokles v Česku nepatří k těm největším. Horší je situace např. v Polsku nebo Maďarsku,“ uzavírá Petra Cuřínová.

Zdroj: ČSÚ

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *