Již od zítra v Táboře zažijte středověk …. 5/5 (1)

Jihočeský kraj Kultura

… jak lépe popsat tři dny, kdy starosta Tábora předá svou vládu nad městem husitskému hejtmanovi Janu Žižkovi z Trocnova. Koncerty, videomapping na fasádě staré radnice, tajemná žebrácká ulička za děkanským kostelem, historické průvody a rytířský turnaj na koních, zpřístupněné známé i neznámé táborské památky, ohňostroj nad Jordánem, programy pro děti. To je jen malá ochutnávka programu 25. ročníku festivalu Táborská setkání, který proběhne ve dnech 16.–18. září 2016 v historickém centru města Tábora.

Husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci v podání Daniela Hůlky předznamenává příchod večerního ohňového průvodu. Společně s Danielem Hůlkou si můžete zazpívat i vy. V letošním roce se pokusíme vytvořit rekord o oficiální zápis o nejvíce zpívajících lidí husitský chorál na jednom místě do Knihy rekordů a kuriozit za účasti komisaře z Agentury Dobrý den.  Umělecký videomapping na fasádu historické radnice boří představy o reálném prostoru i čase. Páteční večer zakončí koncerty, nejdříve slovenský popový zpěvák Peter Nagy se skupinou Indigo, na závěr večera táborská skupina Peshata.

Sobotní program je opravdu bohatý, v každém zákoutí starého města probíhá po celý den koncert, vystoupení, workshopy. V nefalšovanou tajemnou žebráckou uličku plné táborské spodiny se v sobotu promění Děkanská ulice. Najdete odvahu projít uličkou, kde pokřikují žebráci, nájemný špeh za drobný úplatek poradí, co můžete získat, cikánka vyvěští budoucnost, pokoutní prodavači lákají na bezcenné cetky a lehké děvy nabídnou své dávno zašlé vnady? Při sobotní procházce Velkým šancem Vás překvapí šum ptačích křídel, prostor pod hradbami oživí také originální bubenické a praporečnické představení. Večerní Velký šanc prozáří ohňová show. Pro děti je určen dětský ráj, po celý den probíhají hry, soutěže, pohádky, tvořivé dílny. Na Tržním náměstí probíhá středověký řemeslný trh, na náměstí Mikuláše z Husi staročeský jarmark. Žižkovo náměstí bude po celý den patřit koncertům, dopoledne přijdou na návštěvu soubory z partnerských měst, večer skupina Jelen, Michal Hrůza, Wohnout a závěr bude patřit koncertu latinsko-americké hudební skupině Meczla Orquestra.

Novinkou v letošním programu je Teen zóna, jak už z názvu vyznívá, program bude zaměřený především na teenagery. Summer snow battle, tedy snowboardový a freeski závod na pravém sněhu, bude probíhat v odpoledních hodinách na náměstí T.G.Masaryka.

Ohňostroj inspirovaný vodním živlem ozáří hladinu Jordánu v sobotu večer. Pro lepší požitek si hudební doprovod můžete naladit na frekvenci 97,7 FM Rádia Kiss Jižní Čechy.

Neděle již tradičně patří táborským památkám. Můžete navštívit známé i méně známé prostory, které ožívají hudbou, divadlem a výstavami. Na hlavním podiu probíhá pohodová neděle, po obědě se můžete těšit na tradiční koncert Komorního orchestru Bolech města Tábora, dorazí folk rocková kapela Ztracené iluze, program festivalu zakončí koncert skupiny Jablkoň.

Celý program nelze ani vyjmenovat, kompletní program najdete na oficiálním webu Táborských setkání na www.taborskasetkani.eu.

V letošním roce slavíme 10. výročí s partnerským městem Škofja Loka ze Slovinska. Slavnostní setkání proběhne u stromu partnerství měst v sobotu dopoledne na Husově náměstí.

Pro natáčení velkofilmu Jan Žižka v produkci J.B.J. Film (Petr Jákl ml., Petr Jákl st.) bude během Táborských setkání probíhat nábor komparzistů. Máte zájem? Stánek bude po celý víkend přímo na Žižkově náměstí před kostelem.

Předprodej vstupenek na Táborská setkání probíhá na oficiálním webu www.taborskasetkani.eu a v městském infocentru na Žižkově náměstí. Vstupenka pro dospělé přijde v předprodeji na 180 Kč a v den konání na 250 Kč. Osoby nad 60 let, a držitelé průkazu ZTP zaplatí v předprodeji na 90 Kč a v den konání 100 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P s doprovodem mají, stejně jako děti do dvanácti let, vstup zdarma.

Návštěvníci festivalu by měli k parkování využít záchytná parkoviště, například u plaveckého stadionu, kde mohou nechat své auto zdarma. Všechna parkoviště jsou uvedena v programové skládačce nebo na webových stránkách festivalu. V pátek a v sobotu v noci po skončení hlavního programu je posílena městská hromadná doprava stejně jako v předešlých letech, letos navíc i směr Horky/Větrovy kvůli opravě Švehlova mostu.

Podpora partnerů i obyvatel je pro nás důležitá. Pestrý program festivalu je připraven díky podpoře našich partnerů. Poděkování patří také všem obyvatelům Starého města za jejich shovívavost a toleranci, kterou festivalu projevují.

Podrobnosti o festivalu najdete na webu www.taborskasetkani.eu.

Zdroj: Mgr. Ivana Průchová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu města Tábora
Foto z roku 2015: taborskasetkani.eu

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *