Posádka Kosma míří do kin pomoci Slepici v nouzi 1/5 (2)

Celá ČR Kultura

Pět exklusivních předpremiér nové satirické minisérie.

Poletí Češi na Měsíc? Nebudeme muset vrátit dotace EU? Kam zmizel ředitel vesmírného projektu Jan Sumec? První tři díly satirické minisérie Kosmo autora Tomáše Baldýnského mohou diváci v exklusivní předpremiéře v kinech zhlédnout hned pětkrát – v Praze, Brně, Hradci Králové a Semilech. Výtěžek ze vstupného bude věnován nadaci Slepice v nouzi.

„Letní promítání na festivalech se nám tak zalíbilo, že s tím prostě nemůžeme přestat. Děkujeme světovým českým kinům, že nám umožňují ten luxus, vidět se se svými diváky. To se harcovníkům televizní zábavy moc nestává,“ říká autor projektu Tomáš Baldýnský.

Kosmo v nemilosrdné nadsázce vypráví příběh české posádky na cestě na Měsíc – velkého projektu malého národa. Věnuje se sice hlavně českým mindrákům, ale nezůstává uzavřeno v české kotlině – vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Poláky a Slováky. Začíná nenápadně, na louce pod Cukrákem, pak se však přes Čínu dostane – za pomoci digitálních triků – do vesmíru a v lodi s významuplným jménem ŘÍP 1 nakonec, možná, i na vytoužený Měsíc. Zapomenutý a vytunelovaný státní projekt je totiž kvůli hrozící likvidační pokutě z EU bezpodmínečně nutno dotáhnout.

4047

Diváci mohou navštívit nejen pražské projekce – 16. září v Bio Oko a 30. září za účasti delegace tvůrců a herců v kině Aero, ale také představení v brněnské Scale 23. září a 7. října v Bio Centrál v Hradci Králové. Všechny projekce začínají ve 20.30 hodin. Vstupenky jsou k dostání na pokladnách, nebo webových stránkách kin. „Myslím si, že cílové skupiny diváků Kosma a pravidelných návštěvníků našich kin se do jisté míry prolínají, a proto jsme rádi souhlasili s návrhem odpromítat několik dílů seriálu na plátně našich kin ještě před televizním uvedením. Věřím, že tím potěšíme naše diváky a pomůžeme k utváření povědomí o fungování české kosmonautiky,“ říká Ivo Andrle z Aerofilms. Pátá projekce se uskuteční v rámci festivalu Fokus fest 1. října od 19.00 hod v kině Jitřenka v Semilech.

Výtěžek ze vstupného bude věnován nadaci Slepice v nouzi, která se zabývá nevyhovujícími podmínkami drůbežích velkochovů, záchranou týraných slepic, ale i osvětou v oblasti ekologického zemědělství. „Je to proto, že by si to jeden z hrdinů naší epopeje, přední český drůbežář Anton Hrabiš, jistě přál,“ vysvětluje výběr charitativní organizace Tomáš Baldýnský.

„Drazí přátele vesmíru, doufám, že vás sledování tohoto opusu vystřelí do stejných uměleckých výšin, jako tehdy nás při jeho tvorbě. Celé delegaci přeji elegantní chůzi po červeném koberci a žádné obličejové tiky z blesků ohavných fotoreportérů. Závěrem bych chtěla vzkázat do celého světa: ať slepice nežijí jako jepice!“ vzkazuje divákům Eva Josefíková, představitelka Agáty Kašpárkové – členky výpravy na měsíc.

Zdroj: Tiskové oddělení České televize

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *