Nebojme se kebabu 3.33/5 (3)

Celá ČR Videa

Kebab, dürum (tortilla) na všechny způsoby jsou již běžnou součástí našeho života. Toto chutné a v podstatě zdravé jídlo dnes koupíme na každém rohu. Vyvraťme si napřed jeden mýtus. Někteří aktivisté a politici říkají, že z každého prodaného kebabu jde část výtěžku na Islámský stát. No, možná někde ano, ale záleží na tom, kdo nám ho prodá. Kebab dnes dělají i Vietnamci a těm je nějaký IS celkem ukradený. Ani Kurdové IS zrovna nemusí.

My jsme si zašli do Krupské ulice v Teplicích, kde tuto pochutinu již 12 let dělá pan Omar. Tento věčně usměvavý člověk pracující ve svém obchůdku v doprovodu své manželky je právě Kurd. Jeho obchůdek je ovšem něčím vyjímečný oproti jiným. Je celkem malý, útulný s příjemným intimním prostředím.

Kebab pochází z Turecka. Skládá se z hovězího nebo drůbežího masa, které se pomalu opéká bez použití oleje či sádla, zeleniny a tureckého chleba. Při jeho přípravě každý vidí, co mu tam prodavač dává, jaké ingredience. Také můžeme vidět, zda je zelenina stará a povadlá, nebo naopak čerstvá.

„To je hodně důležité. Jsou stánky, kde nevidíte, co tam kdo dává. Nevidíte jak je zelenina či maso staré. Prostě vám v přítmí něco nandají a vy to sníte. U nás je to jinak. Každý den máme čerstvé ingredience. Nikdy neschováváme nic ze včerejška. Každý den nová zelenina, maso, chleba. Ono to bude i tím, že nám večer nic nezbude,“ říká Omar s úsměvem.

„Naše nabídka ovšem není jen o jídle z našich končin.“ A opravdu. Pro milovníky italské kuchyně je zda velký výběr pizzy. Dokonce na více způsobů, než onoho kebabu.

Ovšem jako každý dobrý obchodník má pro své zákazníky bonus. Tím je velmi dobrý turecký čaj, který je zdarma a je ho tolik, kolik si kdo přeje.

„Prozradím vám malé tajemství,“ směje se pan Omar. „Říkáme že je to čaj turecký, ale doopravdy je kurdský. Ten je ještě lepší.“

Jak jsme řekli, záleží na tom, kdo nám co prodává. Někdo to dělá s láskou a na výsledném produktu a hlavně dojmu je to znát. Jinde zákazník cítí, že je pouze a jenom předmětem byznysu a prodávajícímu na něm nezáleží. U pana Omara je to také znát a to, že on si svých hostů váží a stará se o to, aby měli vše potřebné.

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *