Mladá žena v Bulharsku potřebovala pomoc, pomohli jí olomoučtí hasiči 3/5 (2)

Olomoucký kraj Události Ze světa

Další z úspěšně vyřešených případů prostřednictvím tísňové linky 112 si mohou zapsat do statistiky operátoři tísňové linky 112, kterou obsluhuje Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Jednalo se o volání, které operátoři přijali v neděli 18. září 2016 v časných ranních hodinách.

Na tísňovou linku 112 oznámil muž ze Šumperska, že jeho kamarádka odjela do Bulharska se svým přítelem a dostala se do problémů. Hovor přebírala zkušená operátorka, která s mužem vykomunikovala, co se stalo, zjistila telefonní číslo na čtyřiadvacetiletou Češku, se kterou se následně spojila.

Mladá žena bydlela u přítele v Bulharsku, ten ji však fyzicky napadl a vyhnal z domu. Žena se ocitla na ulici bez osobních dokladů pouze s drobnou hotovostí a nabitým mobilním telefonem.  Chtěla se dostat na letiště, jenže cestou narazila na staršího muže, který zřejmě neměl čisté úmysly. Nabídl jí odvoz osobním autem na letiště, ale vydal se na opačnou stranu. Zastavil až před domem a ženu v autě zamkl. Z vozidla se jí podařilo utéct a před mužem, který ji pronásledoval se skrýt v koruně stromu. Následně zavolala svému kamarádovi do Čech na Šumpersko.

Mladá žena byla v šoku a ve stresu, neuměla bulharsky ani žádný světový jazyk, vůbec nevěděla, kde se nachází. Sama bloudila temnými ulicemi a hledala pomoc. Právě nabitý mobilní telefon ženu zachránil. Operátorka tísňové linky 112 se s ní spojila, nadiktovala jí telefonní číslo na české velvyslanectví a opětovným dotazem zjišťovala, jestli se žena dovolala. Té se to bohužel vzhledem k noční hodině nepodařilo. S operátorkou proto zůstala ve spojení, ta ji uklidňovala a společně se snažily zjistit, kde se žena nachází. Mezi tím probíhalo na operačním středisku HZS Olomouckého kraje kolektivní řešení celé události a komunikace v angličtině s tísňovou linkou 112 v Bulharsku.

Celou situaci komplikovalo to, že mladá Češka neuměla azbuku. Všechny nápisy, které po cestě objevila, pravidelně hlásila operátorce tísňové linky, která s ní byla stále v telefonickém spojení. Mladá žena popisovala písmena azbuky jako obrázky. Operátorka naproti tomu azbuku zvládala bravurně a tím se jí podařilo po více než dvou hodinách ženu lokalizovat v obci Obrochishte na ulici Lozarská.

Jakmile byla žena lokalizovaná, její záchraně a poskytnutí pomoci už nic nebránilo. Na místě si ji vyzvedla hlídka policie, která ji převezla na policejní služebnu. Její telefonní číslo bylo následně předáno na konzulát v Sofii a podle slov pana konzula se ženou mluvil a nabídl jí pomoc.

Tento příběh se šťastným koncem dokazuje, že Evropské číslo tísňového volání 112 funguje a pomáhá lidem v nouzi bez ohledu na to, zda pomoc potřebují na území České republiky nebo kdekoli jinde v Evropě.

Zdroj: HZS Olomouckého kraje
Ilustrační foto

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *