Dnes nastala podzimní rovnodennost 5/5 (1)

Celá ČR Historie

Ačkoliv meteorologický podzim nastal již 1. září, na ten astronomický jsme si museli počkat. Tradičně se uvádí, že podzimní rovnodennost nastává 23. záři. Ovšem při tomto stanovení se nepočítá s posunem Slunce okolo galaktického středu, tudíž i jeho pohybem mezi ostatními hvězdami. Také tu máme další pohyb a to samotné naší planety. Říká se mu precese a je to pohyb zemské osy.

Ten letošní podzim nastává již dnes v 16.22 SELČ. Při rovnodennosti vychází Slunce přesně na východě a zapadá na západě. Den má stejnou délku jako noc. Pro pohanské Kelty, Germány a Slovany znamenal svátek Mabon okamžik rovnováhy mezi světlem a tmou, tedy světlou a tmavou částí roku.

V koloběhu života představuje tento svátek stáří a s ním i přicházející moudrost, spravedlnost, nadhled. Lidé děkovali za úrodu, za bohatý a pestrý život a obraceli se dovnitř, do svého nitra, do duše.

Všude kolem nás vrcholí čas hojnosti, sladké ovoce padá ze stromů, sklízí se poslední zelenina, mění se barva světla. Západy Slunce jsou velice působivé a stromy se začínají barvit do žluté a červené.

Při Mabonu přebírala vládu noc a lidé se chystali na Samhain (dušičky) což byl konec roku, konec období léta a nástup zimy.

(msn)

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *