Pozor na podvodné náboráře 5/5 (1)

Celá ČR Soutěže

Podvodníci, kteří bez vědomí lidí přehlašují klienty zdravotních pojišťoven, opět řádí. Opakuje se tak historie z předchozích přeregistračních termínů.

„V prvním čtvrtletí letošního roku se na VZP obrátilo více než dvě stě padesát klientů z Libereckého a Ústeckého kraje, že je kdosi bez jejich souhlasu přehlásil k jiné zdravotní pojišťovně. Nyní nově zaregistrovali už padesát pět takových případů pracovníci regionální pobočky VZP v Praze. Lidé, kteří se takto nezákonně a nevědomky stali pojištěnci nějaké méně významné zaměstnanecké pojišťovny, pak požadují, aby byli znovu přihlášeni k VZP,“ sdělil nám o věci Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP.

Množství podobných případů, kdy se lidé stali bez svého vědomí pojištěnci jiné zdravotní pojišťovny, spolu s faktem, že taková praxe pokračuje už několik přeregistračních období, vyvolává otázku, zda nejde ze strany doposud neznámých náborářů o organizovanou nezákonnou činnost. Důležité je také připomenout, že zákon pod hrozbou mnohamilionové pokuty zakazuje, aby pro pojišťovny dělaly nábor najaté firmy. Akvizici by měly pojišťovny dělat vlastními silami. Nabízí se proto i další otázka – kdo takto podvodně přehlašuje klienty? Není to také důsledek provizního systému odměňování který tlačí více na kvantitu než na kvalitu?

„Zaskočení lidé se o tom, že už nejsou klienty VZP, dozvídají často teprve poté, co jim do schránky přijde od jiné zdravotní pojišťovny nový průkaz pojištěnce, případně poté, co je VZP poprosí o vyplnění dotazníku s cílem zjistit, proč od ní odešli. Pokud se nezákonně přehlášení klienti nechtějí se změnou smířit, mají dvě možnosti – buď se co nejdříve obrátit na pracoviště nové zdravotní pojišťovny a trvat na zrušení neplatné registrace, nebo požádat o asistenci VZP, která s vyřízením problému pomůže.

Jak je možné, že podvodník může někoho bez jeho vědomí přehlásit, když na toto je nutné použít osobní údaje na přehlašovacím formuláři? V minulých letech se objevila řada nekalých praktik, jak tyto data získat.

Některé pochybné firmy postavené na přímém prodeji služeb na ulicích či v domácnostech stojí za těmito problémy. Tyto firmy zastupují kohokoliv kdo si je najme. Ať už jsou to telefonní společnosti, energetické formy, či menší zdravotní pojišťovny. Jejich pracovníci se často tak často neoprávněně vydávají za zaměstnance VZP a tvrdí, že třeba provádějí plošnou kontrolu průkazu pojištěnce, jelikož se chystá jejich výměna, nebo třeba třeba předstírají že provádí průzkum spokojenosti se službami pojišťovny a chtějí podepsat dotazník. Ovšem k podpisu předloží již přeregistrační fomulář a podobně. Prakticky vždy, když vyplní jakékoliv lejstro a chtějí jej následně podepsat, jedná se o podvodné přehlášení.

„VZP nikdy nedělá tyto průzkumy na ulicích, či v bytech klientů. Ani si nenajímáme externí náboráře. Pokud se lidé s něčím takovým setkají, mohou si vše ověřit na centrální klientské lince 952 222 222,“ dodává na závěr Oldřich Tichý.

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *