Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Cizokrajné plody v zoo Dosud nehodnoceno.

Cestování Moravskoslezský kraj

Podzim pozvolna začíná a padající listí ze stromů v areálu ostravské zoologické zahrady nám připomíná, že příroda se pomalu připravuje na chladnější a sychravější období roku. Stromy se začínají zahalovat do pestrobarevných listových kabátců a na podzim kvetoucí rostliny pestrou paletou květů a květenství. Samozřejmě nechybí ani bohatá a barevná plodenství. I v botanickém zázemí v zoo v tropických sklenících, ale i ve venkovních expozicích se objevují plody rostlin z jiných kontinentů. Ty si návštěvníci mohou prohlédnout během komentovaných prohlídek skleníkového areálu.

Teplomilné druhy zastupuje druh nazývající se česky hřebíčkovec myrtolistý nebo také martej (Eugenia myrtifolia). Pochází z Austrálie, kde roste většinou jako keř nebo menší stromek. V domovině dosahuje výšky 3 až 4 m. Rostlina tvoří stálezelený keřík s drobnými lístky tmavě zelené barvy. Mladé výhonky mají nádech dočervena. Květy jsou drobné bílé a vyrůstají v trsu. Plody této rostliny jsou drobné peckovičky podobné třešním, které mají nakyslou osvěžující chuť. Většinou dozrávají na podzim a v zimě, a proto je někdy nazývána vánoční třešeň. Pěstování marteje je poměrně jednoduché, neboť nemá velké nároky ani na zeminu ani na stanoviště. Vyhovuje ji běžný substrát, do kterého můžeme přidat trochu písku. V době vegetace rostlinu každý týden přihnojíme kombinovaným hnojivem. Rostlinu můžeme celoročně tvarovat řezem, hluboký řez ale provádíme pouze na jaře. Je to velmi dekorativní rostlina vhodná i do bytů s ústředním topením. Přes léto ji můžeme pěstovat venku v polostínu.

Ve venkovní expozici najdeme mrazuvzdornějšího jedince. Jde o druh ze Severní Ameriky, konkrétně z oblasti jižních států USA. Nazývá se ořechovec pekanový (Carya illinoinensis) nebo také pekan, což v domorodém indiánském nářečí znamená „ořech, který potřebuje k rozbití kámen“. Tento mohutný středně rychle rostoucí strom nese jedlé ořechy se silnou skořápkou obalené měkkým zeleným obalem. Za rok lze z jednoho dospělého stromu (75 let) sklidit 200-450 kg plodů. Některé odrůdy jsou zdrojem olejů využívaných zejména v kosmetice. Indiáni využívali šťávu z ořechovců jako sladidlo. Šunka či slanina uzené v kouři z ořechovcového dřeva mají výraznou chuť.

Ukázku tropů si mohou návštěvníci zoo prohlédnout od června do konce října každý víkend pouze s průvodcem a to časech 11:00, 13:00 a 15:00. Sraz zájemců je vždy u expozice plameňáků, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo při návštěvě areálu.

Zdroj: Zoo Ostrava (http://www.zoo-ostrava.cz/)
Foto: Pavel Vlček

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *