V Konojedech u Úštěka se konalo setkání osobností 3/5 (2)

Kultura Události Ústecký kraj

V obci Konojedy u Úštěka proběhlo v sobotu slavnostní zakončení projektu Revitalizace kostela Nanebevzetí Panny Marie. Tato oslava se konala v prostorách zrekonstruovaného objektu za účasti hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka a řady významných zahraničních i tuzemských partnerů a hostů, mezi nimiž nechyběli ani zástupci Norské ambasády a šlechtičtí potomci zakladatelů kostela i přilehlého kláštera, manželů Sweerts-Sporck.

Tuto barokní památku vystavět jako dík za uzdravení svého syna František Karel Sweerts-Sporck s manželkou Annou Kateřinou, kteří také v přilehlém zámku založili servitský klášter. Klášter však existoval jen krátce, protože jej Josef II. zrušil. Zdevastovaný kostel byl od 80. let postupně vystěhován a opakovaně vykraden. Dnes se jeho majitel snaží spolu s dalšími nadšenci o záchranu jeho i přilehlého zámku.

Pod taktovkou Spolku pro obnovu památek Úštěcka reprezentovaného jejím předsedou Tomášem Hlaváčkem se s pomocí majitele kostela Vladimíra Přibyla a především za výrazné dotační podpory Norských fondů podařilo za pouhých 14 měsíců zachránit a zpřístupnit historickou barokní památku široké veřejnosti.

Na území našeho regionu je celá řada historických objektů, o jejichž záchranu se Ústecký kraj zasadil a v podpoře rekonstrukcí stále pokračuje,“ řekl ve svých slovech hejtman Oldřich Bubeníček. Jak dodal, obnova památek pomáhá kraji nejen vracet jeho původní identitu, ale především ukázat jeho krásu stávajícím i potencionálním návštěvníkům.

Za tuto pomoc patří naše velké poděkování norským přátelům,“ dodal Oldřich Bubeníček. Jak poznamenal tajemník Norské ambasády Frank Arne Johansen, v rámci projektu revitalizace kostela v Konojedech jde o praktickou ukázku solidarity mezi dvěma evropskými státy.

Jde nejen o obnovu vaší české historie, ale také naší historie evropské. Jsme rádi, že jsme se mohli na projektu podílet, a že bude tato památka sloužit dalším generacím,“ sdělil Frank Arne Johansen. Projekt ve svých slovech ocenila také děkanka Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně Michaela Hrubá, probošt Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích Jiří Hladík a řada dalších.

(msn)

foto: commons.wikimedia.org

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *