Proč je dnes státní svátek? 3/5 (4)

Celá ČR Zajímavosti

28.září je Dnem české státnosti. Proč, to asi většina čtenářů ví. Svatý Václav patron země České se narodil kolem roku 907. Byl zabit družinou svého bratra Boleslava 28.září 935. Díky své babičce Ludmile, která ho vychovávala k lásce ke křesťanství a Bavorsku, byl horlivým křesťanem a věrným a pokorným přítelem bavorského vévody, na jehož podporu a pomoc spoléhal při obraně proti Sasům. Ale jak to tak nakonec bývá, spolehne-li se malý na ochranu velkého proti jinému velkému takřka vždy je zrazen. Velcí se nakonec domluví, že si pro titěrného nebudou škodit. A tak se odehrál náš první Mnichov. Sasové se dohodli s Bavory a společně napadli české knížectví. Václav se nakonec raději poddal a stal se de facto vazalem Jindřicha Ptáčníka. Jak kníže Václav nakonec pochodil je známo z dějepisu

Naše redakce se vypravila do ulic, aby se poptala, zda se vlastně ví proč slavíme 28. září. Bylo dotázáno deset náhodných kolemjdoucích různých věkových kategorií. Otázka zněla: Proč je na Václava svátek? Odpovědi zde uveřejňujeme.

„Protože je to datum přejmenování toho letiště v Praze,“ říká pán ve středním věku.

„Protože Havel byl Václav, “ odvětila slečna ve věku dvaceti let.

„No, máme prezidenta Václava?“ opatrně se dotazuje žena s několika dětmi.

„Havel má narozeniny,“ odpovídá rezolutně pospíchající pán.

„To je proto, jelikož máme v republice nejvíc Václavů?“ říká mladý chlapec.

„No, protože dnes je výročí úmrtí Václava Havla, “ sděluje zasvěceně starší paní.

„Jelikož tento den před tisíci osmdesáti jedním rokem zavraždili knížete Václava, později svatého Václava,“ odpovídá solidně vyhlížející pán v obleku.

„Nevím,“ pokrčí rameny mladík v nepadnoucím obleku nabízející kolemjdoucím tarify mobilních operátorů.

„No, protože Havel byl náš první prezident a ten byl přece Vašek, ne? “ udiveně říká maminka s kočárkem a pěti dětmi okolo sebe.

„Protože Klaus je Václav.“ odpovídá starší paní.

Někomu to přijde k smíchu, někomu k pláči. Palacký, Jan Hus, Jan Žižka a další se musejí v hrobě obracet a učitelé dějepisu také, když vidí kam to tento slavný národ dotáhl.

 

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *