Na zamykání točny v Olomouci dorazí i legendární motorový vůz „Stříbrný šíp“ 1/5 (1)

Olomoucký kraj Recenze

Závěr sezóny slaví tuto sobotu 1. října Muzeum Českých drah v Olomouci. V rámci ukončení letošní sezóny se na točně v olomouckém depu předvedou třeba tzv. „Bardotky“ a své narozeniny oslaví parní lokomotiva „Rosnička“. Krátkou zastávku si v Olomouci udělá i legendární „Stříbrný šíp“. Zamykání točny doprovodí i parní jízdy.

S nastávajícím babím létem uzavírá železniční muzeum v Olomouci hektickou sezónu plnou úspěchů, dvou mezinárodních reprezentací a hltání kilometrů. Vždyť od dubna do října ujely jen parní lokomotivy olomoucké deponie přes 3000 kilometrů.

Kromě prohlídky motorového vozu Stříbrný šíp, který by měl do Olomouce dorazit pozdravit návštěvníky akce ve 13 hodin, mohou zájemci nahlédnout do prostor muzea na výstavu muzejních lokomotiv a modelového kolejiště. V 11 hodin předvedou svou exhibici motorové lokomotivy „Bardotka“ a ve 13 hodin oslaví své 60. narozeniny parní lokomotiva „Rosnička“, kterou znovu uvedli do provozu právě nadšenci z olomouckého depa. V rámci akce budou vypraveny nostalgické vlaky. Z Olomouce do Domašova nad Bystřicí vyjede nejdříve souprava tažená parní lokomotivou „Rosnička“, odpoledne se pak do čela postaví motorová lokomotiva „Bardotka“.

Na zamykání točny budou vypraveny i dva páry zvláštních vlaků z jižní Moravy, které potáhnou motorové lokomotivy s přezdívkou „Zamračená“. V 7:43 vyjede speciální vlak z Veselí nad Moravou (návrat v 16:06 z Olomouce), v 8:02 pojede souprava z Brna (návrat 16:08 z Olomouce). Jízdné z Veselí n. M. i Brna přijde na 90 Kč (zlevněné 50 Kč). Historická jízda Olomouc – Domašov n. B. stojí 40 Kč (zlevněné 20 Kč). Příplatek za parní vlak je 20 Kč a jde na údržbu těchto starých strojů.

Rosnička – parní lokomotiva, kterou postavili dělníci plzeňské Škodovky v roce 1956. Myla být posledním typem parní lokomotivy vyvinutým pro Československé státní dráhy. Navzdory plánované výrobě několika desítek kusů opustily nakonec továrnu jen dvě nové lokomotivy. Do olomouckého depa se „Rosnička“ vrátila v 80. letech, kde ji parta nadšenců opravila a v roce 1993 znovu uvedla do provozu.

Stříbrný šíp – čerstvě zrekonstruovaný meziválečný železniční motorový vůz Stříbrný šíp. Mělo jít o „lidovější“ alternativu ke Slovenské strele. Její slávy ale Stříbrný šíp nikdy nedosáhl. Hned na počátku totiž jeho rozjezd ukončila okupace, která motorovým vozům nepřála. Je tak přezdívám jediný vyrobený vůz M 260.001. Stříbrný Šíp na přelomu 40. a 50. let, za své éry, najezdil pouze 52 tisíc kilometrů.

stribrny_sip2

Motorový vůz přezdívaný Stříbrný šíp byl vyroben před druhou světovou válkou v pražské ČKD ve spolupráci s automobilkou Praga. Pyšnil se nejen originálním designem a rychlostí až 130 km/h, ale také pohodlným interiérem. Na kožených sedadlech byla místa pro 68 cestujících a dalších 12 mohlo absolvovat cestu vstoje.

Za nacistické okupace musel být tento komfortní motorák pro nedostatek nafty odstaven. Po válce ještě krátce sloužil veřejnosti, v 50. letech minulého století byl kvůli poruchovosti znovu odstaven a čekala ho oprava.

I přes několik dřívějších pokusů se jí dočkal až po 60 letech. Na náročné renovaci unikátního motoráku, která se uskutečnila v letech 2011 až 2016 v nymburském středisku oprav firmy DPOV, se podílely desítky firem. Náklady se vyšplhaly na bezmála 40 milionů korun.

Foto: Tomáš Hubálek
Zdroj: České dráhy

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *