Na Lovosicku se tento víkend válčilo Dosud nehodnoceno.

Kultura Události Ústecký kraj Zajímavosti

Lovosice – 18. století přineslo Evropě nejen ekonomický rozmach po třicetileté válce, ale také řadu válek nových. Některé z nich zasáhly i do života lidí v Čechách, jako třeba válka o Rakouské dědictví, nebo Válka sedmiletá. Během této války, se odehrála i bitva u Lovosic. Připomenutí této události se uskutečnilo tento víkend na Litoměřicku, kdy mezi vojska a vše, co k nim patří, zavítali návštěvníci letošních Josefínských slavností, které proběhly v pátek a v sobotu v Terezíně, také za výrazné podpory Ústeckého kraje, jehož zastupitelé zařadili akci vzhledem k jejímu významu do programu Rodinného stříbra.

„Vážíme si podpory Ústeckého kraje, kterou našemu městu věnuje,“ řekl při zahájení hlavní den akce starosta Terezína Daniel Trapani. Jak dodala krajská radní pro oblast kultury a památkové péče Jitka Sachetová, která se osobně zúčastnila sobotního programu, Josefínské slavnosti svým významem dalece přesahují hranice regionu i České republiky. Potvrzuje to nejen účast zahraničních návštěvníků především z okolních zemí, ale také značný zájem ze strany mezinárodních historických vojenských nadšenců. Ani letos nechyběli například Němci, Poláci, Rakušané či Maďaři. Mezi čestnými hosty byli také zástupci partnerů města Terezín, německého města Strausberg a slovenské školy z Komárna.

Páteční večerní pochod vojsk pokračoval hlavním sobotním programem. Průvod historických vojenských jednotek zamířil přes město do pevnosti, kde připravil tisícovkám diváků úžasnou hodinovou podívanou v podobě dobývání pevnosti. Noční útok na pevnost přichystali organizátoři do večerních hodin.

V rámci slavností nechyběly ani doprovodné kulturní akce, ukázky historických řemesel a tradiční lidový jarmark. Návštěvníci si mohli prohlédnout výstroj a výzbroj tehdejších armád a také opravené pevnostní stavby města Terezín. Na letošní Josefínské slavnosti navazuje nedělní bitva u Lovosic, kde si na velké louce pod Lovošem vojáci připomenou její 260. výročí.

Historie Josefínských slavností zahájila v roce 1999, kdy kluby vojenské historie pořádaly za účasti několika vojáků své akce a ukázky v částech pevnostního systému. Povodeň v roce 2002 je nakrátko přerušila a obnovené městské oslavy se znovu konaly na přelomu září a října 2003. Podzimní termín již akci zůstal na počest slavnostního položení základní kamene pevnosti Josefem II. v říjnu 1780.

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *