Pozor na lesní zvěř! 1.67/5 (3)

Celá ČR Jihomoravský kraj Recenze

V podzimním a zimním období roste počet nehod se zvěří.  Od začátku letošního roku k dnešnímu dni evidují policisté v Jihomoravském kraji celkem 668 dopravních nehod se zvěří, což je při porovnání stejného období loňského roku téměř o sto havárií více.

Střety se zvěří se objevují celoročně, ovšem vyšší počet jich bývá zejména na podzim a v zimě v období snížené viditelnosti.  Nejvíce nehod se přitom stává v brzkých ranních hodinách. Jedná se nejčastěji o zajíce, srnčí zvěř, bažanty či divoká prasata.

K nestandardní nehodě došlo včera nad ránem u Vysokých Popovic, kde řidič nákladního vozidla srazil sovu. Při projíždění mírné pravotočivé zatáčky pták nečekaně vletěl z levé strany přímo před čelní sklo. Došlo tak k poškození skla a usmrcení sovy. Přestože řidič nebyl viníkem nehody, od dopravních policistů si vysloužil pokutu za zcela sjeté pneumatiky. Vzhledem k těmto okolnostem museli policisté řidiči zadržet i osvědčení o registraci vozidla.

Jak se chovat

V období snížené viditelnosti proto policisté řidičům doporučují jezdit zejména v lesních a polních úsecích přiměřenou rychlostí, aby stihli zareagovat a zabránit možnému střetu. Pokud již zvěř na vozovce uvidíte, ztlumte dálková světla na potkávací a berte v potaz, že zejména srnčí zvěř chodí ve skupinách a lze tedy očekávat, že se mohou objevit další zvířata.

V případě, že již dojde k nehodě, zapněte výstražná světla, označte místo nehody varovným trojúhelníkem. Nehodu je třeba nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, které se postará o zraněné či usmrcené zvíře.

Zdroj: KŘP Jihomoravského kraje

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *