Od ledna 2017 začne fungovat České literární centrum 3/5 (2)

Celá ČR Kultura

„Od příštího roku se mohou občané české republiky těšit na nově vzniklé České literární centrum, které začne pracovat od ledna. Tato instituce, by měla sjednotit a zefektivnit propagaci české literatury v zahraničí i doma. Spravovat ji bude příspěvková organizace ministerstva, Moravská zemská knihovna v Brně,“ oznámil dnes ministr kultury Daniel Herman. České literární centrum bude podle jeho slov sídlit v Praze a v prvním roce své existence zaměstná až osm lidí. Vybraní zástupci literární obce budou sdruženi v Radě Českého literárního centra tak, aby měli možnost přímo spolupodílet se na směřování centra i koordinaci jeho aktivit.

Literární centrum funguje v řadě zemí po celém světě. Ministerstvo kultury České republiky jeho vznik prosazovalo od roku 2010.

„Je to jeden z největších úspěchů české literatury posledních let. A jasný doklad, že ministerstvo kultury má o českou literaturu zájem. Že jí nejen symbolicky fandí, ale chce i konkrétně, finančně i organizačně pomoct.“říká k tomu náměstkyně ministra pro živé umění Kateřina Kalistová.

Centrum bude zajišťovat jak národní prezentace na knižních veletrzích v zahraničí a vysílání českých spisovatelů na akce po světě, tak třeba rezidenční pobyty zahraničním bohemistům v Čechách. V pražském sídle bude mít svůj vlastní kulturní program, který zahrne autorská čtení, výstavy nebo diskuze. Centrum bude rovněž provozovat internetový portál CzechLit a vydávat další propagační materiály.

„V podobě, v jaké literární centrum připravujeme, nebude sloužit jedné zájmové skupině či jednomu okruhu témat. Chceme, aby dokázalo podporovat literaturu v co nejširším spektru: nejen autorském, ale i čtenářském, nejen zábavném, ale i vzdělávacím, nejen směrem ven, do zahraniční, ale i směrem dovnitř, do české kultury. Jednoduše by se mělo stát přirozeným a aktivním středem literárního života,“ dodává k otevření instituce ministr kultury Daniel Herman. České literární centrum bude mít rovněž svůj web: litcentrum.cz.

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *