Armáda ČR vracela do Kábulu muzejní exponáty Dosud nehodnoceno.

Celá ČR Kultura Ze světa

Výstava s názvem Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu která byla obohacena o originální afghánské artefakty zaměřené na ukázky buddhistického umění a předměty dokumentující život v Afghánistánu v období prvního až devátého století našeho letopočtu, jenž probíhala v Náprstkově muzeu v Praze se 14. října vrátila zpět do Afgánistánu. Tento den totiž přistál na mezinárodním letišti v Kábulu armádní letecký speciál, na jehož palubě byly artefakty z muzea v afgánském hlavním městě Kábul.

„Kromě podkladů buddhismu a exponátů spojených s kulturou daného období byla výstava doplněna předměty spojenými s působením českých vojenských misí v Afghánistánu. Ty byly zapůjčeny Vojenským historickým ústavem a představily nelehkou situaci v Afghánistánu po pádu hnutí Taliban. Cílem výstavy bylo současně i poděkování Armádě ČR za spolupráci se zajištěním dopravy a bezpečnosti při přepravě artefaktů v komplikovaném prostředí afghánské metropole,“ říká tiskový důstojník 13 úkolového uskupení MO ČR npor. Martin Škvařil

Péči o exponáty během vlastní dopravy, vyjednávání o zapůjčení a navrácení afghánským historikům zabezpečoval autor výstavy Ĺubomír Novák.

„Čeští odborníci před samotnou výstavou provedli restauraci a konzervaci uměleckých děl, čímž přispěli k záchraně kulturního bohatství Afghánistánu. Díky naší pomoci bude možné tyto poklady předvést i dalším generacím,“ uvedl autor výstavy.

Po ukončení výstavy jsou exponáty za asistence českých vojáků v Kábulu navráceny zpět do Národního muzea Afghánistánu.

(msn)

foto: Ministerstvo obrany ČR

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *