Rodina DÚK se rozšiřuje i o západ Ústeckého kraje Dosud nehodnoceno.

Recenze Ústecký kraj

Od 11. prosince se k integrované dopravě Ústeckého kraje (DÚK) připojují městské hromadné dopravy v Chomutově, Jirkově a Varnsdorfu. Do života se tak uvádí podzimní rozhodnutí Rady Ústeckého kraje a rad uvedených měst. Tato města se přidávají k Teplicím, Ústí nad Labem, Děčínu a Bílině a rozšiřují pomyslnou rodinu integrovaných městských doprav v Ústeckém kraji.

„Od tohoto dne budou na linkách MHD Varnsdorf a MHD Chomutova a Jirkova uznávány jízdní doklady DÚK. Uznávání dokladů bude platit i obráceně. V zónách 371, 501 a 511 budou v zelených autobusech uznávány integrované jízdenky příslušných MHD. Slogan Dopravy Ústeckého kraje -Jeden cíl, jedna jízdenka, mnoho možností- vystihuje výhodnost celého systému,“ říká mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

S jízdenkou DÚK se lidem usnadní cestování do cílového místa kdekoliv v kraji. Cestující budou moci využít různé integrované dopravce a přestupovat mezi nimi bez rozdílu, zda se jedná o MHD, zelené autobusy, vlaky, nostalgické motoráčky, nebo osobní lodě. Integrace rozšíří varianty cestování bez potřeby kupovat při přestupech více jízdenek. Jízdenku kamkoliv v kraji si cestující kromě již fungující sítě DÚK pořídí i v městském autobuse či trolejbuse nebo v dopravních kancelářích MHD.

V MHD Chomutova a Jirkova se u čísel linek před stávající dvojčíslí zavádí předčíslí 3. Zavádí se možnost úhrady platební kartou a ruší se některé druhy jízdenek, které nebyly příliš využívány. I v rámci městské dopravy se začne počítat jízdné podle zón, nebude tedy již třeba hlídat počet zastávek, ale jen časovou platnost jízdenky. Chomutovské a jirkovské Buskarty nebudou integrovány a bude je možné buď vrátit, nebo je dále používat. Spolu s již vydanými jízdními doklady zůstanou v platnosti pro vozy MHD. Ve Varnsdorfu se nově zavádí krátkodobá přestupní patnáctiminutová jízdenka. Cestujícím z ostatních částí kraje integrace umožní využití jízdenek DÚK i v městských autobusech a trolejbusech Chomutova, Jirkova a Varnsdorfu. Ti, kteří přijedou do těchto měst meziměstskou linkou DÚK mohou pokračovat v cestě městskou dopravou bez potřeby kupovat další jízdenku, pokud jim ještě časově platí.

„S integrací veřejné dopravy v kraji jsme začali v roce 2015, kdy se povedlo zavést společný tarif pro zelené linkové autobusy i MHD Teplice. Průlomovým integračním rokem byl ale až letošní rok, kdy jsme postupně do jednotného systému DÚK zapojili vlaky, MHD v Ústí nad Labem, Děčíně a Bílině a dokonce i turistické nostalgické motoráčky a osobní lodě. Nynější zapojení MHD Chomutova, Jirkova a Varnsdorfu jen dokresluje dynamický rozvoj aktuálně nejmladšího integrovaného dopravního systému v Čechách,“ rekapituluje radní pro dopravu Jaroslav Komínek. „Rádi bychom v integraci veřejné dopravy v Ústeckém kraji pokračovali zapojením dalších měst nebo přívozů na Labi,“ dodává Komínek na závěr.

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *