Bude nám na vánoce nadělovat Ježíšek, nebo Santa Klaus? 5/5 (1)

Celá ČR Zajímavosti

Blíží se jeden z nejhezčích svátků roku – Vánoce. Pro někoho svátky shonu, nervů a hádek, pro jiného svátky rodiny. To nejdůležitější ale lidé zapomněli. Vánoce nejsou a nikdy nebyly o generálním úklidu, drahých dárcích a podobně, ale jsou to svátky duchovní. Pro křesťany narození Ježíše Krista, pro vyznavače předkřesťanských evropských věrouk oslavy návratu Slunce a slavnosti nejvyššího boha. Ať tak či tak je to doba, kdybychom se měli zastavit a zaobírat se tak trochu sami sebou. Koho jsme potěšili, komu naopak ublížili. Je to doba kdy by měl nastat mír v duši a i mezi lidmi.

Tradice, že vánoční dárky nosí Ježíšek, se vyskytuje ve středoevropských zemích, tedy nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a v jižním Německu. Sudetské Němce žijící před válkou v Českém pohraničí obdarovával Christkind čili „dítě Kristus“. Podle některých měl prý nevyzpytatelnou povahu a někdy prováděl různé žerty, které se jeho obětem nezamlouvaly.Ačkoliv je tradice Ježíška velmi silná, přesto tak trochu prohrává s komerčním Santa Klausem. V 50tých letech se komunistická propaganda snažila, aby národ zapomněl na „Vykupitele“ a chtěla Ježíška nahradit ruským Dědou Mrázem s původně bílým, ale později také červeným kabátem, čepicí a bílým plnovousem, jako má Santa Klaus. To se jí sice nepodařilo, ale celkové odkřesťanšťování společnosti vedlo k tomu, že v povědomí velké části lidí jméno či postava Ježíška ztratila souvislost s historickým Ježíšem. Jelikož je i nadále tlak na zapomenutí na Krista, jelikož myšlenky volného kapitalismu se příliš neslučují s myšlenkou křesťanství a Ježíše Krista vůbec, který byl sám o sobě chudý a s chudými chodil, je snaha, aby se symbolem Vánoc stal i u nás Santa Klaus, jako je tomu především v USA a dalších západních zemích. Protože postava Santa Clause je úspěšným reklamním prostředkem, snadno se šíří i do dalších zemí, kde nezřídka poráží místní tradice. Jen tak na okraj uvádíme, že Santa Klaus je zkomercionalizovaná obdoba Svatého Mikuláše, který obchází v předvečer svátku Sv. Mikuláše.

V českých rodinách Ježíšek „roznáší“ dárky tak, že po štědrovečerní večeři odejde celá rodina z pokoje, ve kterém se nachází vánoční stromeček. Následuje příchod celé rodiny do místnosti, kde se začínají rozbalovat společně vánoční dárky (oproti zemím, kde se dárky rozbalují až 25 prosince ráno). Je samozřejmě na každé rodině, kdo jí dárky přinese. Ať je to zde v podkrušnohoří známý Christkind, nebo prostě Ježíšek, Děda Mráz, či mediálně protřelý Santa Klaus. Ale přeci jen, Ježíšek je naše tradice.

(msn)

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *