Město Děčín udělovalo ceny Dosud nehodnoceno.

Kultura Rozhovory Události Ústecký kraj

Tradice udělování Ceny města Děčín významným osobnostem vznikla s myšlenkou upozornit veřejnost na zajímavé a společnosti prospěšné osobnosti.

„Myslím, že tuto myšlenku se daří naplňovat velmi dobře. V dnešní době je nutné, abychom ukazovali příklady lidí, kteří svůj čas věnují například předávání zkušeností jiným, výchově mládeže nebo dobré reprezentaci města,“ říká primátorka města Marie Blažková.

Seznam lidí, kteří již byli oceněni, je plný opravdu výjimečných jmen. Jako první můžeme jmenovat bývalého ředitel městského divadla Rudolfa Felcmanna a dlouholetého sbormistra Děčínského symfonického orchestru a pěveckého sboru gymnázia Josefa Waldmanna. V dalším roce je následoval MUDr. Hugo Engelhart, lékař a velký bojovník za svobodu pyšnící se nejen cenou města, ale je také držitelem ocenění Rytíř českého lékařského stavu. V roce 2011 vedení města cenu předávalo sportovci a předsedovi židovské obce Vladimíru Poskočilovi a skautskému historikovi a publicistovi Karlu Lešanovskému. V roce 2012 si cenu převzal řezbář Vladimír Cejnar a sportovec Julius Časný, za rok 2013 malíř Břetislav Kment a basketbalista Slavomír Bednář. Vnásledujícím roce předala primátorka Marie Blažková cenu lékařce  Mahuleně Čejkové a horolezci Karlovi Bělinovi. Vroce 2015 ji získala historička a spisovatelka Natálie Belisová a klavírista Vojtěch Haňka.

Letos primátorka města předala významné ocenění manželům Charvátovým a Pavlovi Jiráskovi. Manželé Charvátovi se dlouhodobě věnují kanoistice. Pavel Charvát jako trenér a Hana Charvátová jako rozhodčí. Předseda děčínského kanoistického svazu je nejenom klubovým trenérem, ale také trenérem juniorské reprezentace. Je organizátorem národních i mezinárodních závodů v Račicích. K Ceně hejtmana Ústeckého kraje si nyní připíše také Cenu města Děčína. Hana Charvátová dlouhodobě působí jako rozhodčí v těch nejvyšších soutěžích. Jedinou českou rozhodčí byla na olympiádě v Londýně, která byla po Pekingu její druhou olympiádou. Mezi 25 rozhodčích byla mezinárodní kanoistickou federací vybrána i na poslední OH v Riu.

Pavel Jirásek je muzikantem srdcem i duší. Je manažerem Děčínského symfonického orchestru a léta předával své muzikantské zkušenosti dětem jako učitel Základní umělecké školy v Děčíně. Byl a stále je členem mnoha hudebních uskupeních. Pravidelně se s ním můžete potkat na oblíbené České mši vánoční v kostele Povýšení sv. Kříže, která se letos koná 26. prosince.

(msn)

foto: město děčín

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *