Splavnost Labe ovlivňuje zaměstnanost na Děčínsku Dosud nehodnoceno.

Recenze Události Ústecký kraj

V sobotu 4. února v dopoledních hodinách měli obyvatelé Děčína opět zajímavou podívanou. V přístavu Rozbělesy byly dvěma mohutnými jeřáby nakládány dva kryogenní zásobníky na zemní plyn do dvou plavidel. Celá operace byla díky rozměrům a hmotnosti nákladu celkem složit na pohled. První plavidlo byla německá loď Domfels a k ní byl bočně připoután říční člun, na který byl naložen první zásobník. Domfels musel pak člun vyvést na volnou vodu, za pomoci malého tažného remorkéru. Tam byl člun připoután k jiné lodi. Domfels si pak mohl najet pod jeřáby pro druhý zásobník.

Tyto válcovité nádrže vyrábí v Děčíně společnost Ferox a putují do celého světa. Tyto zásobníky se zde vyrábějí již od roku 2011.

„Naše výrobky se rozměrově pohybují okolo padesáti metrů na délku, šest metrů na šířku a zhruba dvě stě padesát tun na váhu. Objem je okolo jednoho milionu litrů zkapalněného zemního plynu. Tyto rozměry nedovolují použít jiný způsob dopravy než lodní,“ říká Zuzana Votápková tisková mluvčí Feroxu. Velikost zásobníků povoluje přepravu po pozemní komunikaci jen na krátkou vzdálenost za pomoci těžké techniky. Jsou nutné pak uzavírky, úpravy okolí komunikace, aby náklad vůbec projel, dokonce úprava samotné silnice, jelikož pozemní komunikace nejsou stavěné na přepravu takové hmotnosti. Navíc je trend vyrábět tyto zásobníky větší, jelikož je tlak na ekologii a omezení produkce skleníkových plynů. Hledají se tedy alternativní zdroje energie a zemní plyn je za jeden takový považován.

„Jen pro představu: Samotný speciální tahač má dvě stě kol a celá souprava má na délku okolo šedesáti metrů. Opravdu není jiná možnost dopravy našich výrobků než po vodě,“ dodává Zuzana Votábková.

Podobný náklad již odjel v měsíci lednu a i v předchozím čase mohli lidé spatřit na Labi lodě s takovým nákladem.

Jak již bylo řečeno, řeka je jediným způsobem jak dostat výrobky jednoho z největších zaměstnavatelů v Děčíně a okolí do světa, odkud je požadují. Nápady ekologů na dopravu veškerého zboží po železnici a vyloučení řeky ze systému dopravy by znamenalo, že několik set lidí přijde o práci. Zde je opět vidět, že celoroční zesplavnění dolního toku řeky Labe přinese prosperitu minimálně regionální ekonomice.

Další podobné zásobníky poputují do Hamburku po Labi i na jaře, pokud ovšem stav vody dovolí. Domfels musel oproti původnímu plánu odplout o den dříve, jelikož opět klesající hladina řeky by jej již v dalších dnech také nemusela pustit.

I tak v přístavu čeká říční člun s dalším zásobníkem, aby byl tlačným remorkérem dopraven do námořního přístavu, kde si jej převezme už námořní loď a dopraví ke koncovému uživateli v zámoří.

 

(msn)

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *