Začíná sezóna klíšťat 4/5 (4)

Celá ČR Soutěže

Začínající jaro již probudilo obávaného parazita naší přírody – klíště. Jen v loňském roce se v Česku nakazilo klíšťovou encefalitidou 565 lidí. To je nejvíce za poslední tři roky. A právě teď klíšťatům začíná nová sezóna. Na člověka útočí zpravidla od druhé poloviny března až do první poloviny listopadu. Nákaze, která může zanechat vážné trvalé následky a v krajním případě způsobit smrt, se dá předejít včasným očkováním.

„Klíšťata se v posledních dnech skutečně objevují. Lidé by si při pobytu v přírodě už měli dávat pozor,“ potvrdil Tomáš Vráblík, který se v Českém hydrometeorologickém ústavu zabývá mimo jiné prognózou aktivity klíšťat. Tu od jara do podzimu dvakrát týdně zveřejňuje, přičemž první letošní výhled se chystá vydat ve čtvrtek 23. března.

Ovšem na oběti klíšťat nečíhá jen klíšťová encefalitida, proti které je možné se chránit očkováním. Daleko zákeřnější je druhá hrozba kterou klíšťata nesou a proti které žádné očkování není. Lymská borelióza je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Je to dokonce nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v České republice. Bakterie způsobující Lymskou boreliozu jsou velmi podobné těm, které mají na svědomí syfilis a leptospirózy. Borelióza je také naší nejčastější zoonózou (nemocí pocházející ze zvířat). V přírodě jsou rezervoárem borelií zejména drobní hlodavci, ale i větší zvěř, v domácnostech jimi mohou být i psi a kočky. Pes může boreliozou také onemocnět, divoká zvířata v sobě infekci nosí, ale jsou zdravá. Lymská borrelióza se jako každá bakteriální infekce léčí antibiotiky. Bohužel však na tuto infekci zatím nebyla nalezena zcela spolehlivá léčba. Podstatné je nasazení antibiotik včas, v počátku onemocnění. Pokud se v místě přisátí klíštěte vytvoří typická skvrna – erythema migrans, je třeba ihned navštívit lékaře. Problém je, že asi polovině nakažených se žádná skvrna nevytvoří. Někteří si ani nevzpomínají na klíště jelikož si ani nemuseli všimnout, že nějaké mají. Navíc jsou v poslední době diskutovány i možnosti přenosu prostřednictvím komárů nebo jiného hmyzu.

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *