Krátké zamyšlení o tom, co může přinést turecké referendum 3.75/5 (4)

Nezařazené Události

O velikonocích proběhlo v Turecku referendum jehož výsledek bude mít velké dopady i na náš život v Evropě. Turečtí voliči rozhodli ve prospěch posílení pravomoci svého prezidenta. Je docela zvláštní, že Erdogan používal takřka stejnou rétoriku jako Adolf Hitler, když se dral k moci. Oba dva cílili na stejné skupiny obyvatelstva, oba dva nazývali okolní svět nepřátelským a oba dva nakonec ten okolní svět vydírali. I ten podivný nezdařený pokus o vojenský převrat, kdy hned po jeho potlačení byly již připraveny dlouhé seznamy nepřátel státu je zvláštní.

Jaké bude mít pevná vláda v Turecku důsledky se dá jen spekulovat. Ale vzhledem k dosavadnímu vývoji nebudí zrovna naděje. Turecko má mít druhou nejsilnější armádu v NATO. Má územní spory s Řeckem, nepřátelský postoj vůči EU a na svém území statisíce uprchlíků, kteří se chtějí dostat sem. Navíc se ze sekulárního státu stává státem islamistickým. To je celkem vražedný koktejl.

Pro Adolfa Hitlera byla smlouva jen cár papíru, který není nutné dodržovat. Co Erdogan až upevní svou moc? Uzavře Dardanely všem evropským a americkým lodím? Obchodním lodím, osobním, jachtařům? Co se stane, když se nějaký občan EU v Turecku někomu znelíbí? Co bude když Erdogan nedodrží už tak vratkou dohodu s EU a vpustí všechny uprchlíky do EU?

Turecký prezident hraje s EU poker a má celkem dobré karty. Pokud dojde navíc ke sblížení s Ruskem a vystoupení z NATO, bude zaděláno na další malér. Není to tak dlouho, kdy se tento politik chvástal, že Evropa připadne Turecku. Jak to myslel? Pokud nebude člen NATO, rozpoutá válku s Řeckem, které to nejspíše neustojí? A jak se zachová neakceschopné NATO v tomto případě? Turecká armáda není několik beduínů vyzbrojených čínskou kopií AK47? S rozhodnutím Turků v referendu vyvstává řada otázek, které dělají vrásky na čele nejen politikům.

Jedno velké dilema ale budou mít všichni příznivci islamizace Evropy a levicoví radikálové. Jim i Eroganovi v tomto směru jde o stejnou věc. Ovšem z Turecka se pomalu stává nepřátelský stát vůči EU a její čelní představitelce Angele Merkel, ačkoliv ta ho velmi podporovala na jeho cestě k moci. Takže komu fandit?

(msn)

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *