Kometa změnila lidské dějiny? 4.2/5 (5)

Události Věda

Podle deníku The Telegrapf britští vědci objevili mezi starými kamennými reliéfy potvrzení teorie že před 13 tisíci lety na Zemi dopadla kometa.

Výzkumníci analyzovali symboly na sloupech starověkého chrámového komplexu Göbekli Tepe na jihu Turecka, jehož stáří se datuje od 11. století před našim letopočtem.

Za předpokladu, že tyto obrázky představují jakousi mapu hvězdné oblohy se zakreslení aktuální polohy nebeských těles, je výzkumníci porovnali s mapou souhvězdí té doby a dospěli k závěru, že asi v roce 10 950 před našim letopočtem na Zemi mohla spadnout kometa. Malby ukazují i na oběti této události.

„Göbekli Tepe byl podle předpokladů mimo jiné observatoří pro pozorování noční oblohy. Jeden ze sloupů zřejmě sloužil jako památník této události,“ okomentoval ředitel výzkumu Martin Sweatman.

V následujícím období od konce 11. do konce 10. tisíciletí před našim letopočtem tzv. Pozdním paleolitu, bylo zaznamenáno prudké ochlazení. Předpokládá se, že tato éra hrála klíčovou roli ve vývoji člověka a vedla ke vzniku zemědělství a vzniku prvních civilizací.

(redakce)

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *