Jak na internetové podvodníky – díl třetí. 4.33/5 (6)

Celá ČR Zajímavosti

Na internetu dnes běží takřka všechno. Máme zde zálohované fotografie, připojíme se k účtu v bance, zjistíme si kolik jsme provolali, komu jsme volali, kolik máme nedoplatek, či přeplatek na elektřině, či plynu a tak dále. Prostě na internetu dnes sdílíme data, která bychom před dvaceti lety neřekli snad ani vlastní mámě. A to je další komodita, na kterou počítačoví zloději a podvodníci cílí.

Jedním z triků je, propašovat nám do počítače spyware, neboli špionský software. Dělá se to pomocí nevyžádané pošty, ale to je celkem známý trik, na který dnes skočí opravdu už jen hodně hloupý člověk. Ale i tak, si pojďme zrekapitulovat tuto metodu.

Do mailu uživateli přijde email z cizí neznámé adresy. Ne každý takový mail může daný virus obsahovat, ale každý mail, který virus obsahuje, pochází z podivné adresy. Proto poštu kterou neznáme a navíc obsahuje přílohu raději neotvírat.

Asi každému už přišel srdcervoucí emailový příběh o dívce z Afriky, dcery nějakého význačného bankéře, politika, vědce, která přišla o rodiče při povstání v její domovské zemi. Ona dívka se nachází v uprchlickém táboře v Dakkaru v Senegalu. Mail je obvykle doplněn fotografiemi pohledné slečny v různých pózách. A ona oběť povstání se chce seznámit, studovat v ČR a hlavně převést sem své zděděné miliony dolarů. Jen potřebuje najít vhodného ručitele, aby její poručník peníze převedl. Ručitel samozřejmě dostane provizi. Končí to tak, že nachytaný člověk pošle své údaje a poplatek v rozmezí 500 – 1000 dolarů v domnění, že mu na účtě přistane slíbených pár milionů. Že mu tam nic nepřistane je naprosto jasné. Může být rád, když přijde jen o ten poplatek.

Samozřejmě, že tento druh podvodu má různé varianty. Ať už žena z Ruska či Ukrajiny toužící po seznámení, válečný veterán západní armády který je nyní v nouzi a žádá půjčku, investor nabízející skvělý výnos, či že jste se stali dědicem po neznámém příbuzném.

Tyto maily píše robot, takže nemá cenu s těmi postiženými chudinkami komunikovat a na něco se je dotazovat. I když komunikace může být v tomto případě celkem zábavná.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *